Radyohaber.net

Yörüksüt güneş enerjisine geçiyor

Yörüksüt güneş enerjisine geçiyor
15 Nisan 2021 - 1:55

Mersin’in sektöründeki en önemli markası Yörüksüt, 2.Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen fabrikasında yatırımlarını sürdürüyor. Yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırım kapsamında Yörüksüt tesislerinin çatısı güneş enerjisi panelleri ile kaplanıyor.

Gerçekleştirilen yatırıma dair açıklamada bulunan Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz, doğaya ve çevreye duyarlı projelere önem verdiklerini kaydetti. Öz, yaklaşık 7 bin metrekarelik panel alanda gerçekleştirilen yatırıma büyük önem verdiklerini kaydetti. Çatı tipi güneş enerji panellerini kurmaya, fabrika açılmadan önce karar verdiklerini ifade eden Ramazan Öz “bu projeyi hayata geçirme hayalimizi yıllarca yaşadık ve nihayet bu hedefimizi gerçekleştirdik” diye konuştu. Projenin gerçekleşmesi ile yıllık elektrik enerjisi sarfiyatının yaklaşık yüzde 50’ının söz konusu panellerden karşılanacağına dikkat çeken Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz “Yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyoruz. Hem işletme olarak tasarruf sağlıyoruz, hem doğaya ve çevreye karşı sorumluluklarımızdan bir bölümünü yerine getiriyoruz ve aynı zamanda da ülke parasının yurtdışına çıkmasına engel oluyoruz. Her açıdan artıları çok yüksek bir çalışma oldu” şeklinde konuştu.

 

“HEDEFİMİZ ELEKTRİĞİMİZİN TAMAMINI GÜNEŞTEN SAĞLAMAK”

Dünyada tüm sektörlerde rekabet koşullarının değiştiğini ve kendi koşullarını global değerlere taşıyamayanların maalesef yok olmaya mahkum olduğunu sözlerine ekleyen Ramazan Öz şunları kaydetti: “Özellikle mesleğimizle ilgili ABD ve Avrupa ülkelerine yaptığımız ziyaretlerde güneş enerjisi ile ilgili ciddi çalışmaların olduğunu görüyorduk. Konuyla ilgili 8-10 yıldır ülkemizde de bu çalışmalar boy göstermeyle başladı. Hatta önümüzdeki süreçlerde elektriğimizin tamamını güneş enerjisinden sağlamak için projelerimiz var. Çünkü ülkemizde doğalgazdan elektrik dönüştürülüp bizlere satılmaktadır ve döviz olarak bu para yurtdışına çıkıyor. Bu milli serveti dışarıya göndermememiz lazım. Yörüksüt’ün, 1 doların dahi yurtdışına çıkmadan elektriğini sağlaması sadece kendisine değil aynı zamanda ülkemizin ekonomisine de ciddi katkı sunuyor. Bu anlamda bir sonraki hedefimiz elektriğimizin tamamını kendimiz sağlamamızdır.”

 

 

kaynak:mersin yaşam

Mersin Medya Grup A.Ş.