Radyohaber.net

WhatsApp sözleşmesi nedir, nasıl iptal edilir ve ne zamana kadar kullanılabilir? Alternatif uygulamalar ile 2021 WhatsApp sözleşmesi maddeleri…

WhatsApp sözleşmesi nedir, nasıl iptal edilir ve ne zamana kadar kullanılabilir? Alternatif uygulamalar ile 2021 WhatsApp sözleşmesi maddeleri…
10 Ocak 2021 - 20:14

Son günlerin en önemli gündem konusu en sık kullanılan uygulama WhatsApp oluyor. Dünyaca ünlü popüler uygulama WhatsApp sözleşmesi ile kullanım koşulları değiştirilecek olan uygulama, kullanıcı verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasına olanak sağlıyor. Bu durumu kabul edenler uygulamayı kullanmaya devam edecek olup kabul etmeyen kullanıcıların ise hesaplarına erişim sağlanması engellenecek. Peki; WhatsApp sözleşmesi nedir, nasıl iptal edilir, ne zamana kadar? 2021 WhatsApp sözleşmesi maddeleri ile alternatif uygulamalar nelerdir?

Dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında yer alan WhatsApp, kullanıcılarına güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini içeren bir bildirim ile gündemde yerini aldı. Kullanıcı verilerini doğrudan Facebook ile paylaşacak olan uygulamanın ardından WhatsApp sözleşmesi konusu en çok araştırılanlar arasında yerini aldı. 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan uygulama ile birlikte WhatsApp sözleşmesi nedir, nasıl iptal edilir, ne zamana kadar? 2021 WhatsApp sözleşmesi maddeleri ile alternatif uygulamalar nelerdir?

8 ŞUBAT 2021 WHATSAPP SÖZLEŞMESİ

WhatsApp sözleşmesi 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek. WhatsApp kullanıcı verilerini Facebook ile doğrudan paylaşabilecek olup yeni gizlikik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ise uygulamaya erişim sağlayamayacak.

İşte WhatsApp sözleşmesi maddeleri ile alternatif uygulamalar…

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ MADDELERİ

– Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

– Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

– Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

– Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

– WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.

Facebook’un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp başta olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağladığı verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal medya devi, bu durumu şu cümlelerle açıkladı:

“Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.”

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ KABUL EDİLMEZSE NE OLUR?

Güncellenen Gizlilik İlkesi’ni kabul veya rededilmesi için 8 Şubat’a kadar süre veren WhatsApp’ın bu yeni ilkelerini kabul etmeyenler bu tarihten itibaren artık WhatsApp’ı kullanamayacak.

VERİLERİNİ PAYLAŞMAYAN AB ÜLKESİ KULLANICILARI WHATSAPP KULLANMAYA DEVAM EDEBİLECEK

WhatsApp sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat’a kadar onaylanması gereken yeni koşulların AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamadığı belirtildi. Belirtilen ülkelerdeki kullanıcıların verilerinin reklam ve benzeri amaçlarla Facebook’un şirketleriyle paylaşılmayacağı kaydedildi. WhatsApp, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak tanımlasa da belirtilen ülkeler arasında sadece AB ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat’a kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmesi gerekiyor.

Mersin Medya Grup A.Ş.