Radyohaber.net

Vali Su, Belçika’nın Mersin Fahri Konsolosluğu Açılış Resepsiyonuna Katıldı

Vali Su, Belçika’nın Mersin Fahri Konsolosluğu Açılış Resepsiyonuna Katıldı
23 Mart 2022 - 12:24

Vali Ali İhsan Su, Zeliha Su Hanımefendi ile birlikte Belçika’nın Mersin Fahri Konsolosluğu açılış resepsiyonuna katıldı.

Divan Otel’inde yapılan resepsiyona, Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Paul Huynen, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve eşi Oya Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye Belçika Fahri Konsolosu Veysel Memiş, il protokol üyeleri, STK temsilcileri ile davetliler katıldı.

Belçika ve Türk Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Su, Belçika ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin yükselerek devam ettiğini belirtti.

Hem Belçika’da yaşayan Türk vatandaşlarımızın hem de ülkemizde bulunan Belçika vatandaşlarının bu ilişkiye çok büyük katkı sağladığını kaydeden Vali Ali İhsan Su, “Bu dostluk bağları ekonomiye de yansıyor, bugün gelinen noktada iki ülke arasında 10 milyar dolar üzerinde ticaret hacminin gerçekleştiğini görüyoruz. Büyükelçi Paul Huynen’in ilimizi ziyaretleri ve Belçika Fahri Konsolosu olarak atanan Veysel Memiş’in katkıları ile bu ticaret hacminin daha da yükseklere taşımış olacağız. Mersin’in sahip olduğu imkanlar ile Belçika’nın sahip olduğu imkanlar bu ticaretin çok daha yukarılara taşınmasına fırsat sağlayacaktır. İnanıyorum ki bugün hizmete açtığımız fahri konsolosluğumuz ile her alanda ilişkilerimiz çok daha hızlı bir şekilde gelişecektir.” dedi.

Konuşmasının sonunda Belçika Fahri Konsolosu olarak atanan Veysel Memiş’e görevinde başarılar dileyen Vali Su, Fahri Konsolosluğun hayırlı olmasını diledi.

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Paul Huynen, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye Belçika Fahri Konsolosu olarak atanan Veysel Memiş’in de birer konuşma yaptığı programda, kurdele kesilerek konsolosluğun sembolik açılışı gerçekleştirildi.

Törende Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Paul Huynen tarafından Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye Belçika Fahri Konsolosu olarak atanan Veysel Memiş’e, fahri konsolosluk beratı takdim edildi.

Mersin Medya Grup A.Ş.