Radyohaber.net

Vali Pehlivan ‘Mersin Agropark’ı Ziyaret Ederek İncelemelerde Bulundu

Vali Pehlivan ‘Mersin Agropark’ı Ziyaret Ederek İncelemelerde Bulundu
02 Haziran 2022 - 22:27

Vali Ali Hamza Pehlivan, Türkiye’nin ilk Tarım İhtisas Teknoparkı olma özelliği taşıyan Mersin Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni (Mersin Agropark) ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

2018 yılında Bakanlar kurulu kararı ile Tarsus’ta Alifakı ve Reşadiye mahallelerinde yaklaşık 800 dönüm arazi üzerinde kurulan Mersin Agropark ziyaretinde Vali Pehlivan’a, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Tarsus Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, ilçe protokol üyeleri eşlik etti.

Mersin Agropark binasında inceleme yapan Vali Pehlivan, Agropark’ın ilimiz ve ülkemiz için önemine değinerek ülkemizin tarımda uluslararası ölçekte söz sahibi olabilmesine imkan tanıyacak bir cazibe merkezi olacağını ifade etti.

Tamamlandığında 24 bin 266 metrekare toplam inşaat alanı üzerinde 70 firmanın faaliyet göstereceği, 3 bin  kişinin istihdam edileceği, Mersin Agropark’ta Tarım ve Gıda konularında AR-GE yapılarak Kamu, Üniversite ve Özel sektörün birlikte olacağı, fiziki ve bilgi birikiminin üst seviyede olduğu bir ortam oluşacak, teknoloji üretim merkezi işlevi görecek.Elde edilen birikimler Tarım sektörüne sunulacak.

Mersin Medya Grup A.Ş.