Radyohaber.net

“TREN SEFERLERİ BAŞLATILSIN”

“TREN SEFERLERİ BAŞLATILSIN”
04 Mart 2021 - 21:53

Pandemi süreciyle birlikte Mersin-Adana tren seferlerinin durdurulması vatandaşı fazlasıyla mağdur etti. KESK Şubeler Platformu adına Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Mersin İl Temsilcisi Önder Alıcı ,bu mağduriyeti dile getirmek adına basın açıklaması yaparak, “Mersin halkı olarak Mersin-Adana bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz” dedi.

Mersin-Adana arası çalışan tren seferlerinin pandemi sebebiyle durdurulması sonrasında şehirlerarası gel-git yapma mecburiyetinde olan vatandaş büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. KESK Şubeler Platformu adına açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Mersin İl Temsilcisi Önder Alıcı, özellikle çalışanların mağdur olduğunu, virüsün bulaşma riskinin çok daha fazla olduğu dolmuş, otobüs, vb. araçlarla daha yüksek ücretler ödeyerek seyahat etmeye mahkum edildiğini söyleyerek, ““Mersin halkı olarak Mersin-Adana bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan korona virüs salgınının hem sağlığımızı, hem de toplumsal yaşamı ve ilişkileri alt üst ettiğini söyleyen BTS İl Temsilcisi Önder Alıcı, “En çokta kamusal hizmetleri ve bu hizmetleri veren kamu kurumlarının iyileşmesini ve hizmet akışını bozdu. Eğitim, sağlık, büro hizmetleri, haberleşme vs. hizmetlerinde telafisinde zor aksamalar yaşandı. Kamu hizmetlerinin bir parçası olan demiryolu ulaşımında da ciddi sıkıntı ve sorunlar yaşanmaktadır” dedi.

“MERSİN EN ÇOK MAĞDUR OLAN İLLERDEN”

Alıcı, 4 Mayıs 2020 tarihinde şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması ile birlikte, diğer ulaşım araçları (otobüs-uçak, vb) ile MARMARAY, BAŞKENTRAY, İZBAN, Yüksek Hızlı Tren seferlerinin tekrar başlatılmasına rağmen şehirlerarası ana hat ve bölgesel tren seferlerinin başlatılmadığını hatırlattı.  “Birçok ulaşım aracına göre daha ekonomik olan bölgesel ve ana hat tren seferlerinin başlatılmaması, vatandaşlarımızı ciddi anlamda mağdur etmektedir. Yaklaşık bir yıldır çalıştırılmayan tren seferleri nedeniyle en fazla mağduriyeti yaşayan illerden biri de Mersin’dir” diyen Alıcı, “Özellikle günlük yaklaşık olarak 12 bin yolcunun seyahat ettiği Mersin-Adana arasında çalışan bölgesel trenlerin iptal edilmesi ile Mersin’den her gün Tarsus, Yenice ve Adana’ya giden kamu çalışanları, işçiler ve vatandaşlarımızın seyahat esnasında maddi anlamda çok sıkıntı yaşamaktadırlar” dedi.

Özellikle çalışanların, virüsün bulaşma riskinin çok daha fazla olduğu dolmuş, otobüs, vb. araçlarla daha yüksek ücretler ödeyerek seyahat etmeye mahkum edildiğini söyleyen Alıcı, “Aynı şekilde görevi başındaki demir yolu personeli de yolcu trenleri çalışmadığından, göreve gidiş ve gelişlerde zorluklarla karşılaşmaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

Bu mağduriyetin giderilmesine yönelik, mağdur olan yurttaşların, gerek çeşitli sivil toplum örgütleri ve çevreler sosyal medya üzerinden, gerekse de milletvekilleri tarafından verilen soru önergeleriyle girişimde bulunduklarının altını çizen Alıcı şöyle devam etti, “Tren seferlerinin ne zaman başlayacağına yönelik bu sorulara, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü resmi hesaplarından “trenlerimiz hazırlanıyor” şeklinde cevaplar vermiştir. Sağlıklı bir ulaşım için bütün tedbirlerin rahatlıkla alınabileceği ve kapsamlı, denetlenebilir tek ulaşım aracı demiryolu ulaşımıyken, ana hat ve bölgesel tren seferlerinin başlatılması için hazırlıkların sürdüğü belirtilmesine rağmen geçen bir yıllık sürede herhangi bir hazırlık yapılmadığını üzüntüyle karşılamaktayız.”

BTS Mersin İl Temsilcisi Alıcı, “Hepimizin bildiği üzere 02 Mart 2021 tarihi itibariyle, ülke genelinde kademeli normalleşmeye geçildiği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle vatandaşların en önemli taleplerinin başında gelen, ucuz, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanması oldukça önemlidir. Korona virüs tedbirleri göz önüne alınarak tren seferlerinin bir an evvel başlatılması Kamu çalışanları, işçiler demiryolu çalışanlarının ve vatandaşların acil beklentisidir. Bu kapsamda, Mersin halkı olarak Mersin-Adana bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılması istiyoruz” diye konuştu.

 

kaynak:mersin imece

Mersin Medya Grup A.Ş.