Radyohaber.net

Sosyal Medya Ve Biz…

Sosyal Medya Ve Biz…
105
25 Nisan 2021 - 22:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sosyal Medya Ve Biz…
Resûlullah (s.a.s.);
“Her dinin bir ahlâkı vardır. İslâm’ın ahlâkı da hayadır”
(Malik, Hüsnü’l- Huluk, 2, il, 905)

Sözlükte, utanma, çekinme, âr, namus, Allah korkusuyla günahtan kaçınma gibi anlamlara gelen haya, Türkçe’de, insanı her türlü çirkinlikten uzak durmaya yönelten duygu ve bunu yansıtan tutumu ifade etmektedir.
Hayâ, fıtrat gereğidir.Hayâ duygusu, doğuştan insanlarda var olan ve onu diğer canlılardan ayıran en belirgin bir olgudur.

Hayâ imandandır.
“Hayâ imandandır.” (Buhârî, İman, 16) buyurmuştur sevgili Peygamberimiz (s.a.s.).
Bulunduğu şeyi güzelleştiren bir süstür hayâ. Öyle bir süstür ki hayâ, insanı Yusuf (a.s.) kadar güzelleştirir. Öyle bir süstür ki hayâ, insanı zarifleştirir, vakurlaştırır, Meryem gibi iffet timsali haline getirir. Osman (r.a.) gibi Peygamber övgüsünü hak ettirir, meleklerin dahi kendisinden hayâ ettiği bir mertebeye ulaştırır. Makamlardan makamlara, imandan ihsana, mürüvvetten takvaya hayâ ile varılır. Zira “Hayâ, bütünüyle hayırdır.”

İmanı sağlam olan Müslüman haya duygusunu yitirmez,iyilik ve güzelliklere yönelir,imanı ve inancı zayıf olan ise nefis ve şeytana yenik düşer,haya perdesi yırtılır,haram,kötülük ve yasaklara umursamadan yönelir ve öyle bir noktaya gelirki artık ne Allah’tan ne de insanlardan çekinir.
Fahri âlem efendimiz, “Haya imandan bir şubedir” buyurdular. ”
“Utanmazsan ya da yaptığında utanmayacaksan dilediğini yap”
(Buharî, Edeb, 78; Enbiya, 54; Ebu Davud, Edeb, 6)

Sözleri hayâ duygusunu yitirmiş kişilerin kötülükleri kolayca yapabileceğine işaret etmektedir.
Kötülüklere ve çirkinliklere kapı aralamak isteyen şeytan ve askerlerinin en büyük hedeflerinden birisi, öncelikle insanlardaki hayâ perdesini yırtmaktır. Bu yaptıklarına kimi zaman özgüven ve kimi zaman da cesaret adını takarlar ve böylece utanmazlığı maharet olarak takdim ederler. Toplumların fesadında ve kokuşmasında yüzsüzlük diyebileceğimiz bu fıtrat örtüsünün yırtılma gerçeği vardır. Arkadaşlar arası müstehcen konuşmalar, şakalaşmalar,küfürlü sözler, sosyal medya paylaşımları, bu perdeyi zamanla inceltir, lime lime parçalar ve nihâyet kişiliği pespayeleştirir.
İnstagram,Facebook,Youtube ve tiktok gibi sosyal medya ortamlarına baktığımızda,beğenilme,şöhret,ünlü olma ve para kazanma hırsı ile insanların öz değerlerinden koparak,artık nefis ve şeytanın esiri ve oyuncağı olduklarını,haya perdelerinin her geçen gün biraz daha aşınarak yırtılma noktasına geldiğini görmekteyiz ve uyarı görevimizi yapmakla yükümlüyüz.Saçma sapan akımlar ve bunları takip ve beğeni ile destekleyen milyonlar ki bu etki; önce onları beğenmekle, takdir etmekle başlar, yavaş yavaş kullandığı kelimeleri etkiler, yeme içme alışkanlığını değiştirir ve nihayet kılık kıyafet ile zirveye çıkarak nihayetinde, onlar gibi düşünmeye, yaşamaya ve inanmaya başlar insan.

Bu hususta İmam Gazâlî -rahmetullâhi aleyh-;

“Fâsıklarla ve gafillerle zâhirî beraberlik; zamanla zihnî beraberliğe, zihnî beraberlik de bir müddet sonra kalbî beraberliğe dönüşür.” buyurarak, bizleri dikkatli davranmamız hususunda uyarmaktadır.

Peygamberimiz
“Kim bir topluluğun karartısını çoğaltırsa o da onlardandır. ” (İbn-i Kesîr, 27/308)
Nebevî îkazı bunu açıklamaktadır. Bu îkazdan sonra, başkalarına benzememek ve kimlerin kalabalığını çoğalttığımıza dikkat etmek zorundayız.

«Peki, kime benzeyelim?» diyenlere cevap olarak;

“Kim Allâh’a ve Rasûle itaat ederse işte onlar; Allâh’ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîklar, şehidler ve sâlih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!” (en-Nisâ, 69) âyeti yeterli olacaktır.

Rabbimiz bizleri sevdiği ve istikamet üzere kıldıklarına benzetsin ve onların yolundan, izinden ayırmasın.Amin.

Önce elinizle…
Ebu Said el-Hudri (ra)’den; Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Sizden bir kimse çirkin bir iş görürse onu eliyle değiştirsin; eğer buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin, buna da gücü yetmezse kalben nefret etsin. Bu ise imanın en zayıf derecesidir.’’ (Buhari, Müslim)

Unutmayalım;
Kim iyi bir iş yaparsa kendi lehinedir. Kim de kötülük yaparsa kendi aleyhinedir. Rabbin, kullara (zerre kadar) zulmedici değildir.
Fussilet Suresi 46

Ve hatırlayalım Rabbimiz bizi
Âl-i İmrân Suresi 110. Ayette

“Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz.” diye tarif eder.
Bizlerde bu tarif üzerine hayatımızı yönlendirmeli ve yaşamalıyız.

Çünkü;
Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İman edenler arasında kötülüğün, hayasızlığın yayılmasını isteyenler ve sevenler için dünyada da ahirette de elim bir azap vardır.) [Nur 19]

Şahit ol Ya Rabbi!
Bizler azaptan korkan kullar olarak sosyal medyada ki bu hayasızlığa razı değiliz.

Rabbimiz! Sen de bizi, razı olacağın Kur’ân ahlâkı ile ahlâklandır ve bizlerden razı ol. Âmin

 

Yürekten bir sesle, sosyal medya akımlarını kaleme aldığımız şiirimiz:

Öyle bir akım başlat ki…Ne edep,ne haya yok olsun, ne de insanlık…

Bir akım başlatacaksan eğer;Kendine,ailene,vatanına,milletine,Ümmeti Muhammede faydası olsun,

Bir akımın için de yer alacaksan eğer;Yaradılış gayene,inancına,insanlığa,dünya ve ahiretine faydası olsun,

Bir akım başlatacaksan eğer;Güzele,güzelliğe,sevgiye,barışa,birliğe kardeşliğe hayra açılan kapı olsun,

Bir akımın içinde yer alacaksan eğer;Fitneye,fesata,kine,nefrete,savaşa,zulme,zalime,şerre kapanan kapı olsun,

Bir akım başlatacaksan eğer;Allah’ın Rahmeti,Merhameti,Affı,Mağfireti üzerinde,Rızasına uygun hal,hareket ve davranış olsun,

Bir akımın içinde yer alacaksan eğer;Mazlumun,fakirin,dulun,yetimin,garibin,yaşlının,gazinin, ümmetin duasında yerin,melekler duacın olsun,

Bir akım başlatacaksan eğer;Yüzlerde gülücük,evlerde huzur,kalpler de umut,yarınlara ışık olsun,

Bir akımın içinde yer alacaksan eğer;Ne güzel insan,ne güzel din,ne güzel müslüman,ne güzel kul,ne hayırlı ümmet sözü alemi sarsın.

Bir akım başlatacaksan eğer;Vijdanlara dokunan el, merhameti uyandıran hal,gaflet perdesini yıkan yumruk,insanlıği uyandıran adım olsun,

Bir akımın içinde yer alacaksan eğer;Gönülden gönüle köprüler kursun,tok versin,fakir doysun,infak özde,sadaka elde,garip sevinsin,yetim gülsün,güzel söz dilde, ne kötüler kazansın, ne kötülükler, şeytan değil,sevinen Alemlere Rahmet olarak gönderilen Gül Peygamberimiz olsun.

Bir akım başlatacaksan eğer;Başı,ortası,sonu hayr olsun,hayra anahtar şerre kilit,hayırlara vesile olsun,Edebe,hayaya,örfüne,ananene uygun olsun,ne küfür olsun,ne şehvet, sende öleceksin elbet,unutma akıl insana verilen en büyük nimet.

Bir akımın içinde yer alacaksan eğer;Müslümanca duruşun,geleceğe atılan imza,öğüt olsun,örnek olsun,mazluma umut zalime korku salsın,salsın ki ne edep,ne haya yok olsun, ne de insanlık...

Köşe Yazısı/Mehmet Demir

wpwebblog
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.