Radyohaber.net

“SAĞLIKTA ŞİDDETE ARTIK YETER”

“SAĞLIKTA ŞİDDETE ARTIK YETER”
28 Ağustos 2021 - 22:17

Gamze ŞİMŞEK-MERSİN (TANIK HABER)- Mersin Tabip Odası üyeleri ve çok sayıda sağlık çalışanı, özel bir hastanede Covid-19 tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybeden hastanın yakınları tarafından 3 sağlık personelinin darp edilmesine, “Sağlıkta şiddete de göz yumanlara da artık yeter” yazılı pankartla tepki gösterdi.

Mezitli ilçesindeki Özel Ortadoğu Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi gördükten sonra yaşamını yitiren Covid-19 hastasının yakınları bir doktor ve 2 hemşireyi darp etmişti. Saldırıyı kınayan Mersin Tabip Odası üyeleri, İHD Mersin Şubesi, Mersin Kadın Platformu, Mersin Eczacı Odası, Eğitimsen üyeleri ve çok sayıda sağlık çalışanı olayın yaşandığı hastane önünde toplandı. “Sağlıkta şiddete de göz yumanlara da artık yeter” yazılı pankart açan sağlıkçılar adına açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, odaları ve Türk Tabipler Birliği (TBB), tarafından bu saldırıların hız kesmeden devam edebilmesinde cezasızlığın etkisini yıllardır vurguladıklarına dikkat çeken, Antmen, “Son bir ayda basına yansımayan ancak meslek örgütümüzle paylaşılan daha onlarca sağlıkta şiddet vakası yaşanmış, sağlık emekçileri kendilerini güvende hissetmedikleri koşullarda çalışmak zorunda bırakılmışlardır. Sağlıkta şiddetle mücadele için gerçekçi bir yasal düzenleme yapılması bir yana, yargı yetersiz de olsa mevcut yasal düzenlemeyi dahi uygulayamamaktadır” dedi.

“YETKİLİLERİN GÖREVİ SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEKTİR”

“Şiddetin münferit olmadığını bilakis açık bir biçimde politik ve toplumsal bir olgu olduğunu ülkeyi yönetenler de gayet iyi biliyor” diyen Antmen, şöyle devam etti: “Bu nedenle bugün, sağlık ortamı da tıpkı toplumun tüm parçaları gibi bir şiddet sarmalındadır. Mevcut iktidar politikalarının sağlıkta şiddeti önlemek yerine şiddeti körükleyen, kışkırtan bir hal aldığını artık kabul etmelidir. Sağlıkta şiddet olgusuna, sadece mevcut cezalarla çözüm bulabilmek imkansızdır. Yıllarca söylediğimiz ve yeni bir yasa tasarısı olarak sunduğumuz ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’,  TTB’nin önerdiği maddeler dikkate alınmadan kadük bir yasa olarak çıkarılmıştır. Yasanın çıkarılmasından bugüne kadar geçen sürede sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların arttığını ve yasanın caydırıcı olmadığını görmekteyiz. Sağlık Bakanlığı ve tüm yetkililerin görevi; sağlıkta şiddet olaylarından sonra mesaj atmak değil, sağlıkta şiddeti önlemektir. COVID-19 sürecinin yönetilememesi, salgın yerine algı yönetilmesi ise sağlık alanının durumunu şiddet de dahil olmak üzere daha da kötüleştirmiştir. Geldiğimiz noktada meslektaşlarımızı hem pandemi koşulları hem de giderek artan şiddet ortamında kaybediyoruz ve artık hiçbir arkadaşımızı kaybetmeye tahammülümüz kalmadığını bir kez daha vurguluyoruz.”

“ÖNERİ VE TALEPLERİMİZİ DİNLEYİN”

Sağlık Bakanlığı’nı sağlıkta şiddeti görmezden gelen, kışkırtan söylem ve politikalardan vazgeçmeye; etkin bir sağlıkta şiddet politikası için Türk Tabipleri Birliği ve sağlık emek örgütleriyle birlikte hareket etmeye; onların talep ve önerilerini dinlemeye davet ettiklerini vurgulayan Antmen, saldırıya uğrayan hastane çalışanlarına geçmiş olsun diyerek, sağlıkta şiddetin sona ermesi için her koşulda, bütün güçleriyle meslektaşlarının yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET GERÇEK BİR YASA İLE ÇÖZÜLÜR”

Türk Tabipler Birliği ( TTB) İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten de, sağlıkta şiddet yasası çıkarılması için uzun yıllardır çaba verdiklerini söyleyerek “Ancak iktidar tarafından yıllarca reddedildi. Geçen yıl Pandeminin sağlıkçılar üzerindeki etkilerinden dolayı meclisten bir sağlıkta şiddet yasası geçildi. Ancak bu yasa bizim istediğimiz yasa bizim istediğimiz değildi. Çünkü çıkan yasa güdük çıkmış bir yasadır. Biz bunun etkilerini o günden beri görüyoruz” dedi. Bugüne kadar sağlıkçılara yönelik şiddetin azalmayıp, aksine arttığını ve buna karşılık şiddet uygulayanlara herhangi bir ceza yaptırımı uygulanmadığını söyleyen Ökten, “Aradan geçen bunca zamanda çıkarılan yasanın sağlık çalışanlarına yapılan şiddet azalmadığı gibi, pandemi koşullarında canla başla günlerce, haftalarca, aylarca çalışan sağlık çalışanlarına saldırılar, şiddet, fiziksel veya psikolojik olarak durmamıştır. Sağlık bakanlığı, sağlık müdürlüğü veya yetkililer ise tüm bunlara karşın sağlıkta şiddeti önlemelerinin çarelerini bulacaklarına sadece oturdukları yerden mesaj atmışlardır” ifadelerini kullandı. Şiddetin sadece mesaj atılarak çözülemeyeceğini vurgulayan Ökten, “Sağlıkta şiddet ancak cezaları arttıran gerçek bir yasa ile çözülür. TTB olarak bu saldırıların hız kesmeden devam edebilmesinde cezasızlığın etkisini yıllardır söylüyoruz. Biz geçmişte olduğu gibi yine bugüne kadar ve bundan sonra da her türlü çalışmamızı yapacağız. Yakında sağlıkta şiddete karşı hukuki bir çalışma yürütüp onu tekrar mecliste bulunan tüm partilere sunağız. Umarız ki bu sefer bizim önerdiğimiz bir aysa geçer ve en azından şiddet uygulayanlar gerektiği cezayı alır” şeklinde konuştu.

HASTANE YÖNETİMİNDEN KINAMA

Öte yandan 3 sağlık personeli darp edilen Özel Ortadoğu Hastanesi’nin yönetimi de yaptıkları açıklamayla saldırıyı kınadı. Hastanenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını tehdit ettiğine dikkat çekilerek, “Sağlık çalışanı arkadaşlarımız uzun süredir hasta yakınları tarafından tehdit edilmesine rağmen bir can kurtarma umuduyla ve meslek aşkıyla gece gündüz tedavilerine hassasiyetle devam etmişlerdir. Lakin çalışan arkadaşlarımız fedakarca hizmet vermelerine rağmen hasta yakınları tarafından darp edilmiş olup tehdit edilmeye devam edilmektedir. Görevini yapmaya çalışan meslektaşımıza ve sağlık çalışanlarımıza karşı yapılan gereksiz, yakışıksız, hak edilmeyen ve de hiçbir insana yakışmayacak hakareti, tehdit ve darp hareketini kınıyoruz” denildi.

Mersin Medya Grup A.Ş.