Radyohaber.net

Sadaka-i Fıtır / Fıtır sadakası / Oruç Fidyesi:

Sadaka-i Fıtır / Fıtır sadakası / Oruç Fidyesi:
133
16 Nisan 2021 - 20:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sadaka-i Fıtır / Fıtır sadakası / Oruç Fidyesi:
Hesabı ve kimlere verilebileceği;

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu tarafından her yıl ramazan ayı öncesi belirlenen oruç fidyesi ve sadaka-ı fıtır 2021 yılın da Asgari 28 TL olarak açıklanmıştır.Dikkat edelim enaz verilmesi gereken rakam açıklanır ama isterseniz 50 TL , 100 TL , 1000 TL de verebilirsiniz üst sınır yoktur.

Kişinin fitresini verirken kendi malî imkânını ve zenginliğini göz önünde bulundurarak, fitresini Buğday,un,Arpa,Kuru üzüm,Hurma bu 5 gıda maddesinden birinin kıymeti üzerinden ödemesi gerekir.

Meselâ zengin olanlar fitrelerini hurmanın (piyasadaki en yuksek fiyatta satılan hurma) değeri üzerinden ödemelidirler. Çünkü en yüksek fitre miktarı hurmadır.

En yüksek hurma miktarı Kğ 100 TL varsayarsak,3,5 Kğ 350 TL olarak hesaplanır ve verilir.Bu asgarisidir üst sınırı yoktur.

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir.Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir.

Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Kimlere verilmez:
Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,Eşine, Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa.

Kimlere verilir:
Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları,kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât,fitre ve fidye verilebilir. (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).

Sadaka-i fıtır (fıtır sadakası) Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisab miktarı bir mala sâhip bulunan her müslümanın vermesi gereken vâcib bir sadakadır.

Fitre, orucun kabûlüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün neş’esinden onların da istifade etmelerine bir yardımdır. Bu cihetle fitre, insanî bir hayır ve medeni bir vazifedir.

Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki;
(Ramazan orucu, gökle yer arasında durur. Sadaka-i fıtr verilince yükselir.) [Ebu Hafs]

“Fıtır sadakasını büyük-küçük, hür-köle, zengin-fakir her erkek ve kadın olan kimselerin fark gözetmeksizin vermeleri gereklidir.

Zenginin verdiği fıtır sadakasına karşılık, Hz. Allah, onun günahlarını temizler. Fakirin verdiği fıtır sadakasına karşılıklı olarak da, verdiğinden daha çok malı kendisine ihsan eyler.”

Ebû Hüreyre”den nakledildiğine göre, Allah Resûlü (sav) şöyle buyurmuştur:
“Sadaka/zekât vermek, maldan hiçbir şey eksiltmez…”
(M6592 Müslim, Birr, 69)

“Allah için vermekle mal eksilmez. Allah, affeden kulunun şerefini daha da artırır. Allah için tevazu göstereni, Allah daha da yükseltir.” (Müslim)

Zekâtı verilmeyen her altın ve gümüş, kıyamet günü ateşte kızdırılarak plaka haline getirilip sahibinin yanları, alnı ve sırtı bunlarla dağlanır. Bu plakalar soğudukça, süresi elli bin sene olan bir günde kullar arasında hüküm verilinceye kadar sahibine azap için tekrar kızdırılır. Neticede kişi, yolunun ya cennete ya da cehenneme çıktığını görür.“

Günlük hayatta yardım sıralaması nasıl olmalı,hangi sıralamayı takip etmeliyiz:
1- Akraba
2 – Komşu
Hadisi Şerif:
(Komşu hakkı dört taraftan kırk evdir.) [İ.Hibban ]
“Ön tarafından kırk ev, arka tarafından kırk ev, sağ tarafından kırk ev ve sol tarafından kırk evdir”

3- Oturduğunuz Mahalle
Hz. Peygamber Efendimiz, “Hangi mahallede bir kişi aç kalırsa, o mahalle Allah’ın korumasından düşer.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 2/33)

4- Oturduğunuz İlçe
“Bir beldede bir kişi açlıktan ölecek olursa, o belde halkının tümü ölenin katili sayılır ve ölenin diyeti onlardan tahsil edilir”

5- Oturduğunuz Şehir
6- Ülke (Vatan)
7- Ülke Dışı

Köşe Yazısı/Mehmet Demir

wpwebblog
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.