Radyohaber.net

RATEM BAŞKANI AYDIN ŞERBETCİOĞLU’NDAN MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

RATEM BAŞKANI AYDIN ŞERBETCİOĞLU’NDAN MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI
11 Aralık 2021 - 0:57
RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Şerbetcioğlu, “Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği olarak, yıllardan beri ücretsiz olarak yayınlamış olduğumuz ‘Kamu Spotları’nın bedeli karşılığında yayınlanmasına ilişkin verilen sözlerin yerine getirilmesini istedi.
Kısa adı RATEM olan Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği, yıllardan beri ücretsiz olarak yayınladıkları ‘Kamu Spotları’na ilişkin bedeli karşılığında yayınlanmasın yönelik verilen sözlerin yerine getirilmesi çağrısında bulundu. RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Şerbetcioğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Pandemi döneminde yaşadığımız, halkımızı bilinçlendirmek, bilgilendirmek evlerinde kaldıkları süre içerisinde radyo ve televizyonlardan onlara hem hoşça vakit geçirmek hem de dünyada ve ülkemizde gelişen olaylardan haberdar ettik. Radyo ve televizyonlar bu süre içerisinde görevlerini hakkıyla yerine getirmiş ve getirmeye de devam etmektedir. Ancak, konuyla ilgili yöneticilerimizin yanlış bilgilendirildiğini görmekteyiz.
Yöneticilerimizin danışmanlığını yapan kişilerin, gazeteci kökenli oldukları için, medyanın sadece hala gazetelerden oluştuğunu düşünerek desteklerini gazetelere vermektedirler İçinde bulunduğumuz bu zor şartlar içerisinde, yüksek telif hakları, enerji bedelleri, Uydu TV’lerin dolar bazında ki yüksek ödemeleri, RTÜK payları ve frekans kullanım bedelleri karşısında, radyo ve televizyonların da bu kapsama dahil edilmesinin artık bir zorunluluk haline geldiği açıktır. Öte yandan radyo ve televizyonların yayınlamakla yükümlü olduğu zorunlu yayınlar ve kamu spotları yayın kuruluşları için önemli bir yük oluşturmaya başlamıştır. Kamuya çok büyük oranda faydayı bedelsiz olarak sağlayan radyo ve televizyon kuruluşlarının yaşadığı finansal güçlükler, ilgili mevzuatta yapılacak değişiklik sonucunda, kamuya ait reklam, ilan ve duyuruların radyo ve televizyonlara da verilmesinin önünün açılması ile hafifleyebilecektir. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan radyo ve televizyonların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar bu sayede bir nebze azaltılabilecektir.”

Mersin Medya Grup A.Ş.