Radyohaber.net

Ramazan Ayı ve Önemi…

Ramazan Ayı ve Önemi…
166
04 Nisan 2021 - 13:46

Ramazan Ayı ve Önemi…
Hoş geldin 11 Ayın Sultanı.

Selam olsun sana ey ayların efendisi.Selam olsun sana ey 11 ayın sultanı.Selam olsun sana ey ilahi rahmet ve mağfiret ayı. Selam olsun sana ey hayır ve bereket ayı.Selam olsun sana ey her zaman yanımızda olmanı istediğimiz mübarek ay.
Aleme rahmetle geldi,
Hamd ola izzetle geldi,
Cümle mümin kullarına,
Müjde-i cennetle geldi.
Şehr-i Ramazan büyük bir huzur ve vakar ile tekrar geldi ve Allah ile daha çok ünsiyet kurmak ve ilahi rahmetten yararlanmak için bizlere bir fırsat daha sundu.
Hz. Rasulullah Efendimiz (s.a.v) buyurmuştur ki: “Eğer kullar Ramazan ayındaki üstünlükleri bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi.”
Ramazan ayı, hayır ve bereket ayıdır. Dua ve niyaz ayıdır. Şükür ayıdır. Günahlardan temizlenme, cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Peygamberimiz (sav) bu aydan söz ederken: “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur” buyurmuştur.Ramazan ayının on iki ay içerisinde özel bir yeri ve değeri vardır. Ramazan, ayların sultanı olarak kabul edilmiştir. “Ayların Efendisi Ramazan ayıdır.”
Bu konuda İmam-ı Rabbani Hazretleri buyuruyor ki:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, cehennemden azat olur. Ramazan-ı Şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü Teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur’an-ı Kerim, Ramazan ayında indi. Kadir gecesi bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.
İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.
Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.

Bu ayda her gece cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman affolur, azat olur. Bu ayda cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır.
Allahü Teâlâ bu mübarek ayda Onun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu beğendiği yolda bulunmayı hepimize nasip eylesin! Âmin.

Köşe Yazarı/ Mehmet Demir