Radyohaber.net

Mezitli’de Çekirdek Kabuğu Ve Çöp Atanlara Ceza Kesiliyor

Mezitli’de Çekirdek Kabuğu Ve Çöp Atanlara Ceza Kesiliyor
21 Mart 2022 - 15:36

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte Mersinlilerin denize girebileceği en yakın noktada bulunan Mezitli’de sahillerin temiz ve güvenli kullanımı için tedbirler alınmaya başlandı.

Sahillerde bir dizi tedbirler alan Mezitli Belediyesi zabıta ekipleri, parklara ve plajlara uyarı tabelaları yerleştirerek dinlenenleri yerlere çöp, çekirdek kabuğu atma konusunda uyardı.

Çeşitli bölgelere yerleştirilen uyarı tabelalarında, “Dikkat! Lütfen çöplerimizi en yakın çöp kutularına atalım! Yerlere çöp atanlar, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 41. Maddesine göre uygulanacak idari para cezasına tabidirler!” şeklinde bilgilendirmeler yapıldı.

Yapacakları denetimlerde kurallara uymayanlara ceza uygulayacaklarını ifade eden ekipler Mezitli’de bu yaz uygunsuz denize girilmesine ve çevreyi kirletenlere izin vermeyeceklerini ifade etti.

Vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler üzerine harekete geçen Mezitli Belediyesi zabıtası ekipleri, parkları kullananları yerlere çöp ve çekirdek kabuğu atılmaması konusunda uyardı.

6 yıldır yerlere çekirdek kabuğu atanlar hakkında cezai işlem uygulandığını hatırlatılan ekipler, daha temiz bir çevre için öncelikli olarak yerlere çöp atılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Parklar ve sahiller için yapılan uygulamadan memnun olduklarını ifade eden vatandaşlar, alınan önlemlerle kirlenmenin büyük oranda önüne geçilebildiğini savundu.

Göreve geldikleri ilk günden bu yana yaşayanların Mezitli’de olmaktan mutlu olduğu bir kent oluşturmak için çalıştıklarını söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Aldığımız tüm önlemlere ve yaptığımız çalışmalara rağmen son dönemde vatandaşlarımızdan yoğun şekilde şikayetler gelmeye başladı. Parklara çöp ve çekirdek atılmasına karşı cezai işlem uygulamaya başladık ve bu konuda oldukça da başarılı olduk diyebiliriz. Bu şekilde Mezitli’de birlikte yaşama kültürünü geliştireceğiz. Çöpünü çöp tenekesine atanlara, plajları uygun şekilde kullananlara, temiz tutanlara ve yerlere çekirdek kabuğu atmayan duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mersin Medya Grup A.Ş.