Radyohaber.net

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan 90.8 Radyo Akdeniz’de Bergüzar Şenay’ın canlı yayın konuğu oldu

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan 90.8 Radyo Akdeniz’de Bergüzar Şenay’ın canlı yayın konuğu oldu
45
24 Aralık 2020 - 18:09
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan 90.8 Radyo Akdeniz’de Bergüzar Şenay’ın canlı yayın konuğu oldu. Yayına telefon ile bağlanan Kızıltan’ın konuşmalarından satır başları şöyle:
– Aslında tüm işletmelerimiz, üretim yerlerimiz, otellerimiz pandemi önlemlerine uyuyor. Dolayısıyla şehrimizde üretim, sanayi durmadı. Gıda sektörü, tarım sektörü durmadı çalışıyor ama tabi hizmet sektörü zor durumda. Oteller, lokantalar, cafeler, özel eğitim kurumları zor günler geçiriyor. Bir süre daha bu devam edecek. Bunlarla ilgili son yapılandırma kararı çıkmıştı. Bu bir süre de olsa insanları rahatlattı ama büyük sorunlar var. Örneğin eğitim kurumlarının çok yüksek kira ödemeleri var.
– Zorunlu olarak kapanan işletmeler büyük ekonomik sıkıntılar altında mücadele ediyor. Birçoğu birikimlerini de harcamış durumda. Bundan sonra nasıl ayakta kalacaklar? Pandemi bitip piyasalar açıldığında nasıl ayaklandırılacaklar. Büyük sıkıntılar bekliyor hepimizi.
– Devlet de gücü yettiği oranda destek oluyor ama tabi yetmiyor. Büyük sıkıntılarla 2020’yi tamamlayacağız. 2021’de yine bu sıkıntılar bir süre devam edecek. Ortam düzeldiğinde ortamı rahatlatacak tedbirlerin şimdiden hazırlanması önemli.
– Biz MTSO olarak yasalar, tüzükler doğrultusunda TOBB’a bağlıyız. Şehirde bu zorunlu kapatılan işletmelere nasıl bir destek sağlayabileceğimizi araştırıyoruz. Kurumlar bir araya gelip ortak hareket ederek destek havuzu oluşturabilir miyiz? Şimdi tek ihtiyaç olan para. Herkesin paraya ihtiyacı var. Bu konuda neler yapılabilir diye araştırıyoruz.
– Hükümetten sürekli talep ediyoruz, hükümet bir takım hibeler, kira yardımları sağladı ama bizim Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine böyle bir destek yok. Esnafla aynı kapasitede aynı sektörde olan bizim de çok şirketimiz var. Onlara ne yapılabilir? Onların üzerinde çalışıyoruz.
– Birçok borçta yapılandırmalar oldu. Uzun vadelere yayılan faiz indirimleri, yüksek ödemelerde indirimler, firmalarımızın kamuya olan borçlarında ödemelerinde büyük kolaylıklar sağlandı. Bu da firmalarımızı son derece rahatlatmıştır. Aldığımız duyumlar da bu yönde.
– Son zamanlarda şirket kurulum sayılarında artış var. Bu da insanların umutlu olduğunu gösteriyor. Planladıkları işleri yapabileceklerini düşünüyorlar. Bu pandemi sürecindeki olumsuz ekonomik hava bile insanlarımızın ümidini, gelecekle ilgili çalışmalarını durdurmuyor. Her açılan yeni işletme, yeni istihdam demektir. Ama tabi sıkıntı büyük.
– MTSO olarak tüm belediyelerimizle ilişkilerimiz çok iyi. Her türlü ortamda her türlü talebimizi iletebiliyoruz. Onlar da bizden gerektiğinde bilgi alıyor. İyi bir iletişim var ama tabi Türkiye genelindeki siyaset biraz sertleşiyor, ona paralel yerelde de bunun yansımalarını zaman zaman görebiliyoruz. Zaman ilerledikçe kentin yararına olan projelerde bir araya gelineceğini, önümüzdeki aylarda siyasi olarak düşünmekten vazgeçileceğini düşünüyorum. Artık halkımız her şeyin içinde siyaset olmasından rahatsızlık duyuyor. Bu, Türkiye genelinde de böyle. Siyasetin sertleşip sürekli kavga içinde olmaları iş dünyasını çok endişelendiriyor. Bu ülkenin artık kucaklaşması lazım. Ülkeyi yönetimlerin en büyük sorumluluğudur. Sürekli bir sürtüşme, tartışma ortamı artık vatandaşlarımızı da geriyor. Gereğinden fazla gerildik.
– Herkese sağlık diliyorum. Sağlıklı olmak için de önlemlere ciddi ölçüde uymamız gerekiyor. Önümüzde yılbaşı var. Bu dönemde insanlar dışarı çıkamayacağı için evlerde toplanacaklar. Uzmanlarla bu konuyu görüştüm evlerde bulaşma oranı çok yüksek düzeydeymiş. Biraz daha sabretmemiz lazım. Evlerde de bir odada çok kalabalık olmamalıyız. Ne kadar çok uyup dikkat edersek sağlığımız o derece iyi olacaktır.
– 2021 yılı umutların yükseldiği bir yıl olur diye umut ediyorum. Herkesin yeni yılını kutluyorum.
Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı 'radyo 90.8 akdeniz Mersin Bizi Dinlemeyi Seviyor! 90.8 www.radyoakdeniz.com.tr'

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.