Radyohaber.net

MEKAD’DA ‘ÖZNEMİZ KADIN’ ETKİNLİĞİ

MEKAD’DA ‘ÖZNEMİZ KADIN’ ETKİNLİĞİ
09 Mart 2022 - 13:20

 

Mersin’i Kalkındırma ve Dayanışma Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde dernek binasında “Öznemiz Kadın” başlıklı bir toplantı düzenledi.

Etkinliğe MEKAD, Arslanköylüler, Türk Kadınlar Birliği, KADER ve Umutlar Solmasın Derneklerinin Dernek Başkanları, başkan yardımcıları, üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklalMarşı’mızın okunması ile başlayan etkinlikte konuşan MEKAD üyesi Esin Erkoç “Savaşların, kıtlıkların ve kadın ölümlerinin olduğu bu dünyada kadınların yüreklerindeki hazineyi fark edip, kendilerini dışa açma vakti gelmiştir. Kadınlar Günü, kadınların gücünü fark etmesi adına bir farkındalık günü olmalı” ifadelerini kullandı.

Toplantıda söz alan Arslanköylüler Dernek Başkanı Firdevs Erdoğrul mor rengin kadının simgesi olduğunu belirterek, Yörük kadınları için ‘Mor Cepken’in önemine dikkat  çekti. Erdoğrul konuşmasında şunları söyledi:

“Mor renk, aldatılmış aşkın rengidir. Mor cepken ise Yörük kızlarının çeyizine koyulan mor renkli bir elbisedir. Yörük kadını kocasından ihanet gördüğünde ya da şiddet gördüğünde bu mor cepkeni giyip herkesin görebileceği bir yere otururdu.Bu ‘Ben kocamı boşadım’ demekti. Herkes işi gücü bırakır mor cepken giyen kadını çevrelerler. Mor cepken giyen kadının kocası ise evden çıkamaz, kahvehaneye gidemez, kimsenin yüzüne bakamazdı. Karısından özür dileyip,mor cepkenini çıkarttıramazsa ömür boyu kimse ona kız verip evlendirmez, o adam halk içinde ‘kör ocak’ olarak kalırdı. Yörük toplumunun kadına verdiği önem ve hak işte buradan gelmektedir.”

Türk Kadınlar Birliği Derneği Mersin Şube Başkanı Hülya Yücel de etkinlikte, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Bu toplantıyı düzenleyen MEKAD Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum. Sayın Kocamaz’ın desteğiyle bu zamana kadar Mersin’de güzel işler yaptık.Umuyorum ki bundan sonra da iyi işler yapacağız” dedi.

Toplantıya katılan KADER Genel Merkez Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer katılımcılara seslenerek, Türkiye’nin ‘Eşitlik Karnesi’nin eşitsizlik karnesine dönüştüğünü ifade etti.  Karneyi yorumlayan Dinçer, “Bu senede başarısızlıklarla dolu bir karne. TBMM temsilinde, kadın rektör sayısı, kadın vali sayısı… bu alanda başarısız notlar alınmış. Karnede sadece kadın akademisyen sayısında ‘iyi’ geçer not almışız. Şunu da söylemek gerekiyor; bir çok batı ülkesinde bizdeki kadar kadın profesör, akademisyen yok. Biz bu alanda Batı’dan iyiyiz” dedi.

Dinçer, Türk kadınının siyasetteki hak mücadelesinin tarihine de değinerek,“1924’de kadınların seçme seçilme hakkı yokken Nezihe Muhiddin tarafından ilk siyasi parti kuruldu, bunu söylemek ve anlatmak zorundayız. Türkiye’de ilk siyasi parti kadınlar tarafından kurulmuş, mücadeleyle o noktaya gelinmiştir” vurgusunu yaptı. Dinçer ayrıca, çıkarılacak olan yasaya da dikkat çekerek nafaka kadının elinden alınarak, boşanmada güvencesinin ortadan kalkması sağlanmaya çalışılıyor. Bu yasa yalnızca kadının değil, çocukların nafakasına da göz dikmektedir” şeklinde konuştu.

 

 

 

KOCAMAZ: “BİR ERKEĞİN TEK BAŞINA BAŞARILI OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Toplantıda söz alan MEKAD Başkanı Burhanettin Kocamaz, katılım sağlayan dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine teşekkür etti. Başkan Kocamaz, “ Tüm emekçi kadınların bu özel gününü kutluyorum. Bu güne kadar yaşanan olumsuzlukların bir daha yaşanmamasını temenni ederek bu günün hepinize hayırlar getirmesini diliyorum. Biz tarih boyunca medeni geçinen devletlerden çok daha önce kadına değer vermişiz. Biz İslamiyet’in gelmesinden yaklaşık 300 yıl sonra İslamiyeti kabul etmişiz.İslamiyet’i tam değerlendirdiğimiz zaman kadına verilen önemi daha iyi anlarız.Ancak biz İslamiyet’i kabul etmeden önce de Orta Asya’da kadını baş tacı etmişiz. Hanlar kendisiyle birlikte o ülkeyi yöneten eşlerine Hanım demiş. Cengizhan birgün yabancı elçileri davet ediyor, orada ben bu milletin Han’ıyım, eşini gösterip bu da benim ‘Hanım’ diyor. Eşine ve yönetimde eşitliğe verdiği önem buradadır” ifadeleri kullandı.

Türklerin tarih boyunca yönetimde eşitliğe ve istişareye önem verdiğini dile getiren Kocamaz, “ Bugün olduğu gibi istişaresiz bir yönetimin başarılı olması imkansızdır. İstişare şarttır, istişare ederken de; erkekler biraz daha heyecanla ani kararlar verebilir ama kadınlar her zaman daha makulü tercih eder. Dolayısıyla devlet yönetiminde kadının rolü çok önemlidir. Kadın olmazsa erkek olmaz, kadın olmazsa dünya olmaz. Bütün erkeklerin tamamlayıcısı kadınlardır. Şöyle söylenir, erkeği adam eden kadındır. Onu annesinden alır, daha uzun süre yaşar, toplumda saygınlık kazandırır. Bir erkeğin yalnız başına başarılı olması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Geçmişe dair değerlerin yozlaştığını söyleyen Kocamaz “Kadına şiddet bir marifetmiş gibi gündemde. Din adına yapılan yanlışlar var, devlet adına yapılan yanlışlar var. Bugün Türkiye’de gerçekten umut olan bir kadın ülkenin geleceğine yön verebilmek için çırpınıyor. Sayın Meral Akşener bugün grup toplantısında kadınları davet etti. Kadınlarla birlikte toplantıyı gerçekleştirdi ve orada iktidara gelince ilk iş İstanbul Sözleşmesini yeniden imzalamak dedi. Gerçekten ülkemizin geleceği adına umut verici gelişmeler. Herkes aynı mücadeleyi verirse başarılamayacak bir şey yoktur. “ dedi.

MEKAD Başkanı olmasının yanı sıra İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan yardımcılığı görevini yürüten Burhanettin Kocamaz, konuşmasında İYİ Parti heyetiyle yaptıkları İstanbul ziyaretinde karşılaştığı bir vatandaşla aralarında geçen konuşmayı, katılımcılarla paylaştı:

“ Ziyaret sırasında bir vatandaş, yanıma gelip sizinle özel bir şey konuşacağım dedi, bana Müslüman mısınız diye sordu. Şüpheniz mi var dedim. ‘Müslümanlıkta bir kadının yönetici olması mümkün değil, siz yanlış yapıyorsunuz’ diye bir ifade kullandı. Kendisine seni doğuran, seninle hayatını geçiren bir kadın. Kadın olmazsa sen olmazsın, Türk tarihinden haberin yok dedim. Ne yazık ki böyle bir dezenformasyonla halkı yanlış yönlendirmeye çalışan bir güruh var. Gördüğüm bu manzara beni gelecek adına biraz ümitsizleştirdi ama biz mücadele insanıyız, daha çok çalışıp bu ülkeyi bağnaz düşüncelerden kurtarmamız lazım.”

Kocamaz Kadınlar Günü’nün bir güne sığdırılmamamsı gerektiğini ifade ederek “ Madem ki birbirimizi tamamlıyoruz, her günün kadınlar günü olması gerekir” şeklinde konuştu.

 

Etkinlikte KADER Mersin Şube Başkanı Figen Kutluay MEKAD Başkanı Burhanettin Kocamaz’a eşitlik temalı hediye taktim etti. Toplantı devamında dernek başkanları ve üyeleri birlikte pasta kesti.

Etkinlik, MEKAD Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın Gönlümden Esintiler isimli kitabını misafirler için imzalamasıyla sona erdi.

 

Mersin Medya Grup A.Ş.