Radyohaber.net

MEKAD- “BEN KADINIM UMUDUN ADIYIM”

MEKAD- “BEN KADINIM UMUDUN ADIYIM”
26 Eylül 2022 - 16:32

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, (solda) Mersin’de Mersin’i Kalkındırma ve Dayanışma Derneğince Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ben Kadınım Umudun Adıyım” programına katıldı. Akşener’e mor cepken hediye edildi. ( Mustafa Ünal Uysal – Anadolu Ajansı )

Kocamaz, Akşener’i Ağırladı

Akşener,Mersin’den Mutlu Ayrıldı

 

Mersin’i Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (MEKAD) tarafından düzenlenen “BEN KADINIM UMUDUN ADIYIM” programına yoğun ilgi gösterildi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katıldığı programda açılış konuşmasını MEKAD Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Kocamaz yaptı.

 

Mersin’i Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (MEKAD) tarafından düzenlenen “BEN KADINIM UMUDUN ADIYIM” programına yoğun ilgi gösterildi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in onur konuğu olarak katıldığı programda, Akşener’e İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, Toplumsal Politikalar Başkanı Ayfer Yılmaz, Mersin Milletvekilleri Behiç Çelik ve Zeki Hakan Sıdalı, Adana Milletvekilleri Metanet Çulhaoğlu ve İsmail Koncuk, Genel İdare Kurulu üyeleri Mümin İnan, Kadriye Ünler, Orhun Ertürkmen eşlik etti.

 

Mersin’i Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (MEKAD) tarafından düzenlenen programda açılış konuşmasını MEKAD Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Kocamaz yaptı.

 

Mersin’de böyle anlamlı bir etkinlikte bir araya gelmenin önemine vurgu yapan Kocamaz, “Aynı gök kubbe altında yaşadığımız, insan olmaktan dolayı aynı haklara sahip olduğumuz toplumumuzun her kesimi, ne yazık ki, sahip olduğu bu hakları kullanma konusunda aynı fırsat eşitliğine sahip olamıyor”dedi.

 

Kocamaz, “MEKAD olarak bugün burada ‘Dünden Bugüne Kadın’ temalı sanat etkinliğini, önemli bir toplumsal projeyi Sayın Genel Başkanımızın şehadetleriyle ilk kez sizlere sunmaktan onur duyacağız” diye konuştu.

 

MEKAD’ıMersin’in ortak paydasındaki hayalleri gerçekleştirebilmek,Mersin’de yaşayan insanları bir arada tutabilmek,Mersin’i daha ileriye nasıl götürmek,projeler üretebilmekiçin kurduklarını ifade eden Kocamaz, “Tek amacımız başta toplumun dezavantajlı kesimleri olmak üzere toplumun tüm kesimlerine değer üretmektir”  şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde MEKAD aracılığıyla belediyeyi partner yaparak kentebüyük hizmetler yaptıklarını anlatan Kocamaz, örnek olarak dünyanın 19 farklı ülkesinden 100 fazla sanatçının katıldığı ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Mersin Engelsiz Sanat Festivali’ni gösterdi.

 

Kocamaz, yürütülen bu çalışmaların sonuçsuz kalmadığını, Dünya Engelliler Vakfı ve Dünya Engelliler Birliği tarafından “Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü” ile onurlandırıldığını söyledi.

 

Özet olarak MEKAD’ın kadınlar, engelliler ve çocuklar başta olmak üzere  toplumun dezavantajlı kesimlerine ulaşmak için farkındalık yaratma ve fark yaratma misyonu ile hareket ettiklerini anlatan Kocamaz, “İşte MEKAD bu duygu ve düşüncelerle bugün yine sorumluluk alıyor ve toplumun önüne Kadın temalı yeni bir etkinlikle çıkıyor. Epik formda, lirik anlatım tarzı ile yazılan bu eser, türküler ve danslarla izleyenlere duygusal anlar yaşatarak, Türkiye’de ilk kez tematik olarak bugün sahnelenecek” dedi.

 

Kocamaz konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Bugün Türkiye’de daha iyi, daha güzel bir geleceğe dair en ufak bir umudumuz varsa bugün Türkiye’de demokrasinin geri dönüşü için kalplerimiz heyecanla çarpıyorsa bugün bu salonda milletimize liderlik eden, hepimize umut olanbir kadına borçluyuz.Sayın Genel Başkanımız, sizleri de unutmadık, sizleri de unutmuyoruz.” dedi.

 

MEKAD Yönetim Kurulu Başkanı Kocamaz, programa katkı sunan Yenişehir Belediye Başkanı Sayın Abdullah Özyiğit’e, KADER Derneği Mersin Şubesine, Türk Kadınlar Birliği Mersin Şubesine ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Programın sonunda bir konuşma yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, öldürülen kadınları andı.

Bergen’in, Özgecan Aslan’ın, Emine Bulut’un acısının devam ettiğini belirten Akşener, “Bu ağır yükler hep bizimse, biz kadınlarınsa eğer, o zaman bu yükleri taşıyan bu bedenler elbette gereken saygıyı, ihtimamı, gücü elde etmeli” diye konuştu.

 

Akşener, Anadolu’da milli mücadelenin ilk ateşini kadınların yaktığını ifade ederek, ülkeye demokrasinin de kadınlar sayesinde geldiğini söyledi.

 

Türkiye’de 2023’te yapılacak seçimlerin önemli olduğunu aktaran Akşener, “Bu seçimi kazanmak zorundayız. Bu seçimi kaybedemeyiz.” ifadesini kullandı.

 

Çeşitli gösterilerin sunulduğu ve şiirlerin okunduğu programda Akşener’e, Kocamaz tarafından, Yörük kültüründe eşinden şiddet gören kadınların giydiği bu yönüyle kadın haklarının korunmasında bir simge olan mor cepken hediye edildi.

 

Programa, Mersin’de 2015’te okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen Özgecan Aslan’ın annesi Songül ve babası Mehmet Aslan da katıldı.

 

 

 

Mersin Medya Grup A.Ş.