Radyohaber.net

Kocamaz’danAKİB’in yeni yönetimine ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Kocamaz’danAKİB’in yeni yönetimine ‘hayırlı olsun’ ziyareti
04 Ağustos 2022 - 10:04

“Hububat ve gıdada yaşanan krizler Türkiye’nin önemini dünyaya bir kez daha

gösterdi”

 “Türkiye’nin ihracat gelirinden Mersin hak ettiği payı alamıyor”

 

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Burhanettin Kocamaz, İş insanı Ufuk İbicek ile birlikte, Tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne (AKİB) bağlı Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş’i ziyaret etti.

 

Burhanettin Kocamaz, geçtiğimiz aylarda genel kurulunu tamamlayan AHBİB’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı olan Veysel Memiş’e ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun temennilerinde bulunurken, başarı dileklerini iletti.

 

Yapılan nezaket ziyaretinde tarım sektörünün önemi ve Mersin’in tarıma dayalı sanayi sektörleriningeleceği masaya yatırıldı.

 

Özellikle pandemi döneminde gıda ve tarım sektörünün ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Kocamaz, buğday gibi hububat ürünlerinin lojistik krizlerden, bakliyat gibi ürünlerin iklim krizinden, ayçiçeği gibi ürünlerin jeopolitik krizlerden dolayı yaşamsal öneminin güçlendiğini vurguladı.

 

Yaşanan tüm bu krizlerin Mersin’in önemini ve Türkiye’nin değerini artırdığını söyleyen Kocamaz, örneğin 2022 Yılı Ocak-Haziran döneminde gerçekleştirilen 352 bin tonluk ülke bakliyat ihracatının yüzde 87’sinin Mersinli firmalar tarafından yapıldığını, bu dönemde sadece bakliyattan elde edilen ihracat gelirinde Mersin’in payının yüzde 18 olduğunu vurguladı.

 

Bu haliyle bahsi geçen ürünlerde Mersin Limanın, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatta merkez haline dönüştüğünü söyleyen Kocamaz, yapılan son Tahıl Koridoru anlaşması ile İstanbul’un da dünya hububat sektöründeki stratejik öneminin arttığını dolayısıyla akıllı, işbirliği içerisinde hareket edilirse hem Mersin hem de Türkiye’nin önümüzdeki dönemde değerini daha fazla artırma imkânı elde edebileceğini belirtti.

 

Pandemi ve krizlerin gölgesinde tarım ve gıda alanında kendi kendine yetebilmenin giderek daha önemli bir hal aldığını söyleyen Kocamaz, tarımsal üretimde ve tarıma dayalı sanayide iyi tanımlanmış gerçekçi ve güçlü bir plana ihtiyaçları olduğunu, üretimin teşvik edilirken, sanayinin verimli çalıştırılmasının ancak bu tip planlarla mümkün olabileceğini belirtti.

 

İYİ Parti olarak tüm bu başlıklar hakkında kapsamlı hazırlıklarını tamamladıklarını ifade eden Kocamaz, parti olarak en büyük arzularının hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar alanında ithal ürünler yerine yerli ürün ve yerli üretim ile iç tüketimin karşılanması, ayrıca mevcut ihracat pazarlarının korunarak yeni pazarlara ulaşılmasının stratejik hedefleri olduğunu söyledi.

Mersin Medya Grup A.Ş.