Radyohaber.net

Kadın hakları insan hakkıdır, şiddetsiz ve eşit bir yaşam temel haktır

Kadın hakları insan hakkıdır, şiddetsiz ve eşit bir yaşam temel haktır
27 Kasım 2022 - 19:02

Kadına şiddete hayır!

 Kadın hakları insan hakkıdır, şiddetsiz ve eşit bir yaşam temel haktır

 Adana Büyükşehir Belediyesi’nce kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve önlenmesine katkı sağlamak için 16 gün boyunca sürecek etkinlikler yoğun şekilde devam ediyor.

 Kadına Şiddetle Mücadele Ormanı’na fidan dikildi, basın açıklaması okundu, kentin tarihi mekanlarında turuncu ışıklandırma yapıldı, belediye otobüslerinde ve çeşitli noktalarda “Kadına Şiddete Hayır” mesajları yayınlandı, Kadın Hakları Durağı oluşturuldu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce 16 gün boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler sürüyor.  Sarıçam İlçesi Hakkıbeyli Mahallesi’ndeki 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Ormanı’nda, Adana’ da öldürülen kadınların anısına fidan dikimi yapıldı. Ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi’nce kentin çeşitli noktalarında ve tarihi mekanlarında turuncu renkli ışıklandırma yapılarak, kadına yönelik şiddete dikkat çekildi ve farkındalık oluşturulmasına katkı sağlandı. Belediye otobüslerinde ve işaretli mesaj panolarında da “Kadına Şiddete Hayır” mesajı yayınlandı.

Sarıçam İlçesi Hakkıbeyli Mahallesi’ndeki 25 Kasım Kadına Şiddete Mücadele Ormanı’nda gerçekleştirilen fidan dikimi ve anma programına katledilen kadınların aileleri, kadın milletvekilleri, siyasi partilerin kadın kolları yönetici ve üyeleri, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kadın belediye meclis üyeleri, kadın bürokratlar, kadın dernekleri ve meslek odalarından kadınlar katıldı.

HER BİR FİDAN ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN YAŞAYACAK

Programda okunan ortak basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Kadına yönelik şiddet, BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi tarafından ‘kadına, kadın olduğu için yöneltilen veya orantısız biçimde kadınları etkileyen şiddet’ olarak tanımlanmaktadır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2022 Ocak ayından bugüne kadar ülkemizde 349 kadın, yaşadığımız kentte ise 12 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için; öncelikle yasaların uygulanması ve kadınların kazanımlarının garanti altına alınması gerekir. Bizler kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin yanında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisimizin 29.01.2021 tarihli ve 292 sayılı kararı gereğince ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ormanı’ oluşturdu. Bugün burada 2021-2022 yılında Adana’da öldürülen kadınların anısına fidan dikimini gerçekleştireceğiz.

Buradaki her bir fidan öldürülen kadınlar için yaşayacak. Kadına şiddetle mücadeleyi buraya diktiğimiz ağaçlar gibi büyütecek şiddetsiz bir dünya umudumuzu tıpkı bu ağaçlar gibi koruyacağız.”

Basın açıklamasında Adana’da katledilen kadınların isimleri dile getirildi ve hayatını kaybeden kadınlar saygıyla anıldı. Açıklama; “Kadına yönelik şiddetin son bulduğu, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir dünyada yaşamayı istiyoruz” söylemiyle noktalandı.

 KADIN HAKLARI DURAĞI OLUŞTURULDU

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce Seyhan Baraj Yolu Niv Göz Hastanesi’nin yakınındaki durakta kadın hakları ile ilgili farkındalık oluşturmak için  Kadın Hakları Durağı oluşturuldu. 19/05/2022 tarihi itibari ile akıllı kent uygulaması üzerinde bahse konu durağın ismi, Kadın Hakları Durağı olarak güncellendi. “Kadın Hakları İnsan Hakkıdır”, “Şiddetsiz ve Eşit Bir Yaşam Temel Haktır” sözlerinin yer aldığı Kadın Hakları Durağı’nda kadınların şiddete maruz kaldıklarında 7/24 arayabilecekleri numaralar yer alıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca belediye binası içerisinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye yönelik bilgilendirme afişleri asıldı. Afişlerin içeriğinde yer alan şiddet türlerinden birine veya birden fazlasına uğranılması durumunda 7/24 aranabilecek telefonlar yer alıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi 10 Aralık 2021 tarihine kadar Kadına Şiddete Hayır demeyi, toplumu bilgilendirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedefleyen etkinlikler düzenlemeye devam edecek.

Mersin Medya Grup A.Ş.