Radyohaber.net

Joe Biden’ın soykırım açıklaması kabinenin ana konularından biri

Joe Biden’ın soykırım açıklaması kabinenin ana konularından biri
25 Nisan 2021 - 17:03

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki sözde soykırım nitelemesi üzerine Türkiye’den tepkiler art arda geldi. Açıklama sonrası Türkiye’nin atacağı adımlar merakla bekleniyor. Yarınki kabine toplantısında da Biden’ın soykırım açıklaması en önemli gündem başlıklarından biri olacak ve bundan sonraki atılacak adımlar da ele alınacak. Toplantıda ayrıca koronavirüs salgınında yeni tedbirlere ihtiyaç duyulup duyulmadığı, mevcut tedbirlerin ne zamana kadar devam edeceği gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

CNN TÜRK Muhabiri Serhat Dal, ABD Başkanı Biden’ın açıklaması sonrası gelişmeleri şu şekilde aktardı:

Soykırım açıklaması sonrası Türkiye’den ilk ve net tepki geldi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Türkiye’nin tepkisi iletildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal kabul etti. Büyükelçi’ye tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun olan bu açıklamanın kabul edilemez olduğu, tümüyle reddedildiği ve kınandığı ifade edildi. Satterfield’a ayrıca ABD Başkanı Biden’ın açıklamasının uluslararası hukuk açısından hükümsüz olduğu Türk halkını derinden incittiği ve ilişkilerde onarılması zor bir yara açtığı da aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan henüz soykırım nitelendirmesi dair bir açıklama gelmedi, ama Erdoğan açıklamanın hemen ardından Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev’le görüştü. İki ülke soykırım açıklaması sonrası atılabilecek ortak adımları ele aldı. Dikkat çeken görüşmede iki ülkenin ortak hareket edeceği sinyali değerlendiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Haziran’daki NATO zirvesinde Biden ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirmesi de bekleniyor. NATO zirvesinde ABD Başkanı’nın açıklaması yeniden gündeme gelecek. İki ülke arasındaki sorun başlıklarından biri olacak.

Soykırım açıklamasına Ankara’dan da art arda tepkiler geldi. Bundan sonra ne olacak sorusunun yanıtı da bundan sonra iki ülke arasında atılacak karşılıklı adımlarla belirlenecek. Bilindiği gibi hukuki ve siyasi hiçbir müeyyidesi olmayan bir açıklama, ABD’nin iç siyaseti açısından kullanılan bir açıklama.

KABİNE TOPLANTISI’NDA NETLEŞECEK

Türkiye bu açıklamaya tepkisini sürdürecek. Son olarak yarınki Kabine toplantısında da Biden’ın soykırım açıklaması en önemli gündem başlıklarından biri olacak ve bundan sonraki atılacak adımlar da ele alınacak.

 

Mersin Medya Grup A.Ş.