Radyohaber.net

“HEDEFİMİZ İYİ PARTİ’Yİ MERSİN’DE BİRİNCİ PARTİ YAPMAK”

“HEDEFİMİZ İYİ PARTİ’Yİ MERSİN’DE BİRİNCİ PARTİ YAPMAK”
19 Mayıs 2021 - 19:56

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Burhanettin Kocamaz:

Önceki dönem Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Burhanettin Kocamaz, İçel TV, Sun TV ve Güney TV’nin ortak yayınına katılarak Gazeteci Ali Gürkan Şamiloğlu’nun sorularını yanıtladı. Kocamaz hedeflerinin İYİ Parti’yi Mersin’de birinci parti yapmak olduğunu söyledi.

 

17 Mayıs itibariyle “Gönül Seferberliği” çalışmalarını başlatarak Mersinli vatandaşlarla bir araya gelmeye başlayan önceki dönem Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Burhanettin Kocamaz, İçel TV, Sun TV ve Güney TV’nin ortak yayınına katıldı. Gazeteci Ali Gürkan Şamiloğlu’nun gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İYİ Parti GİK Üyesi Burhanettin Kocamaz, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sürecinin Türkiye’de iyi yönetilemediğini söyledi.

 

“TAM KAPANMADA GEÇ KALINDI”

 

İYİ Partili Kocamaz, 17 gün süren tam kapanma sürecinde geç kalındığına işaret ederek, özellikle eğitim sisteminden öğrencilerin olumsuz etkilendiğine değindi. Pandemi ile ilgili izlenen programın yeterli olmadığı, iyi yönetilemediği kanaatinde olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Kocamaz, “Özellikle pandemi döneminde vatandaşa, esnafa yeterince tedbirler alınıp, destekler verilemediği inancı içerisindeyim. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in çağrısıyla Anadolu’nun birçok yerini gezdik. Bu gezilerde herkesin sıkıntı içinde olduklarını, bunalım içerisinde olduklarını gördük. Bizim bölgenin üretici bir bölge, üretim yapabilmek için de her türlü yolu deniyorlar fakat üreticinin ürettiği mallarla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Pazarlar kapandı, pazarcılar sıkıntı yaşadı ve ürünlerin çoğu çöpe gitti. Deneme yanılmayla bu işler yürütülmez ve sağlıklı olmaz” dedi.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEKİ RAKAMLARLA İNSANLARIN SIKINTILARININ GİDERİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

‘MİLLET BİZİ ÇAĞIRIYOR’ mottosuyla yapılan çalışmaların bir tespit çalışması olduğunun altını çizen Burhanettin Kocamaz, millet buluşmalarının il il, ilçe ilçe vatandaşın haber verilmeden kapısının çalınıp, dertlerinin dinlendiği bir program olduğunu kaydetti. İYİ Parti GİK Üyesi Kocamaz, “Rastgele bir caddeye girilerek parti ayrımı yapmadan genel başkanımız girip dertleri dinliyor, kendisi bunları tespit ettikten sonra meclisteki grup toplantılarında dile getiriyor. Zaman zaman o esnaf gruplarından, her bölgeden insanları orada konuşturuyor. Dolayısıyla o sıkıntıları hükümete iletmiş oluyor. Aslında bu çalışmaları iktidarın kendisi yapması lazım. Bir taraftan pandemi bir taraftan ekonomik sıkıntılar, işverenler maaş verecek durumda değil. Bunların tespit edilerek desteklenmesi lazım. Ülkenin hak ettiği yere gelmesi için devletin esnafa ödeme yapması gerekiyor. Kısa çalışma ödeneği ile insanların bu sıkıntılarının giderilmesi mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu.

 

“YENİ PARTİLER HANGİ İTTİFAK İÇİNDE YER ALACAK, HENÜZ BELLİ DEĞİL!”

 

Erken seçimin dillendirildiği günlerde ittifakların durumu hakkındaki soruya da yanıt veren Burhanettin Kocamaz, “Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Cumhur ittifakıyla Millet ittifakını birbirinden ayırmak lazım. Cumhur ittifakı sonuna kadar birliktelik şeklinde açıklanıyor ama Millet ittifakı seçim işbirliği şeklinde belli bir amaç doğrultusunda kuruldu ve ilerliyor. Millet ittifakında olay daha farklı, partiler ülke sorunları ve çözüm yolları konusunda farklı görüşlere sahip ama düşünce güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi şeklinde. Yıllarca belediye başkanlığı yapmış birisi olarak söylüyorum. Burada yani bu belediye de dahil biz tek başımıza karar veremeyiz istişare etmemiz lazım. Bırakın burayı Türkiye’yi bir tek kişi düşünecek…  Dolayısıyla Türkiye Allah’a emanet durumda bir yerlere savruluyor. Ülke içerisindeki gerilim, ekonomik sıkıntılar bundan kaynaklanıyor.

İyi parti olarak biz CHP ile bir iişbirliği içerisindeyiz. Buna ilave olarak da Saadet Partisi ve Demokrat Parti var. Bunun dışında yeni partiler daha kurumsallaşmalarını sağlamış değil. Hangi ittifak içerisinde yer alacaklar bu kesinleşmiş durumda değil” diye konuştu.

 

“HDP İLE İYİ PARTİ’NİN KESİNLİKLE BİR İTTİFAKI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

 

İYİ Parti’nin HDP ile bir ittifak ortaklığının olmadığını üstüne bas basa yineleyen Kocamaz, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Türkiye’de siyaset çok hızlı değişiyor. Bizim HDP ile herhangi bir ittifakımız kesinlikle yok ve olamaz. CHP’nin bir işbirliği görülüyor ama bizim HDP ile görüşmemiz dahi mümkün değil. Çünkü biz bu Ülkenin birlik ve beraberlik içerisinde olmasından yanayız. Terör örgütüyle arasına mesafe koymayanlarla bizim birlikte olmamız mümkün değil. Özellikle Cumhur ittifakı HDP ile ittifak varmış gibi göstermeye çalışıyor. Ancak bunun İYİ Parti’ye bulaşması mümkün değil.”

 

“GÖNÜL SEFERBERLİĞİ ÇALIŞMAMIZ BİR ADAYLIK ÇALIŞMASI DEĞİLDİR”

 

Başlattığı ‘Gönül Seferberliği’ çalışmasının detaylarını da aktaran İYİ Parti GİK Üyesi Burhanettin Kocamaz, bu çalışmanın bir adaylık çalışması ya da açıklaması olmadığını dile getirdi. Kocamaz, “Genel Başkanımız hiçbir seçim gündemde olmadığı halde “MİLLET BİZİ ÇAĞIRIYOR” hareketi başlattı. Biz de bu çalışmaların içerisinde bulunduk. Vatandaşımız heyecanlı özellikle ikinci bölgedeki insanlarımız bir önceki bizim görevde olduğumuz dönemde yerel yönetimden bugüne kadar hiç görmedikleri hizmetleri aldılar. Bunun için gerçekten ilk defa kendilerini Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit vatandaşı gibi görmeye başladılar. Bu nedenle de bizi olağanüstü sahiplenmeye çalıştırlar. Esas hizmetler de bu dönem yapılacaktı. Eksikleri tespit ettik projeleri kaynakları planladık gaza basılacak dönemdi.  Bütün olumsuzluk ve oyunlara rağmen biz geçen dönem Cumhuriyet tarihinde görülmemiş hizmetler verdik. Kaynaklarımız sonsuz sınırsız değildi. O kaynaklar içerisinde ben en iyi hizmeti verdiğimize inanıyorum. Dolayısıyla hâlâ benim telefonum hiç durmaz. Gece gündüz 24 saat çare olmaya çalışıyoruz. Bu tam kapanma döneminde seçimden bu yana aday gösterilmemiş olsak da vatandaşla bağımız koparmadık.  Bu ara vatandaş eve de kapanınca yapacağı tek aktivite telefon, sosyal medya aracılığı ile ve çok ısrarla ‘meydanı boş bırakıyorsunuz, neden sahaya inmiyorsunuz’ gibi bütün ilçelerden telefonlar yağıyor. En sonunda bu ısrarlara dayanamadık tamam bayramdan sonra sizi ziyarete geleceğiz sizinle kucaklaşacağız dedik. Bunun ismine de “GÖNÜL SEFERBERLİĞİ” dedik. Bunu elbette teşkilatlarımızla yapacağız. Bu bir adaylık açıklaması değil vatandaşla dertleşme, gelecekle ilgili düşüncelerimizi aktarma, İYİ Parti politikaları nedir bunları anlatma için ifade ettik” dedi.

 

“MERSİNLİLER KOCAMAZ’I KENDİLERİNE YAKIN GÖRÜYOR!”

 

31 Mart yerel seçimlerine türlü komplolar nedeniyle giremediğini ve adaylığının önünün kesildiğini hatırlatan Kocamaz, seçimin ardından Mersinlilerin kendisiyle sürekli irtibat kurarak, sıkıntıları dile getirdiğini söyledi. Kocamaz, “Burhanettin Kocamaz’ı kendilerine çok yakın ve sıcak görüyorlar. Ben nereden geldiğimi nereye gittiğimi çok iyi bilirim bunu da hiçbir inkar etmem. Bu samimi davranışımızdan dolayı kendilerine yakın görüyorlar. Ayrıca bizim yaptığımız icraatlar belli. Vatandaşlar ürettikleri ürünlerin değerlendirilmesi konusunda belli bir mesafe kat ettiler. Onların hayatını kolaylaştıracak yaşam standartlarını yükseltecek hizmetler yaptık. Toroslarda insanlar dağın başında televizyon dizi seyretmeye başladılar .Bir farklılık oluştu. 1982 yılında Berdan arıtma tesisi hayata girdi .Mersin’de Berdan’ın suyu vardı, Davultepe’de yoktu. Bunlar insanlara ulaştıkça çalışmanın ciddiyetini daha iyi anladılar” dedi.

 

“BELEDİYECİLİĞİN VEBALİ AĞIRDIR”

 

20 yılı Tarsus, 5 yıl da Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde olmak üzere 25 yıl belediye başkanlığı yaptığını söyleyen Burhanettin Kocamaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Belediyecilik ihmale gelmez vebali ağırdır. Bugün tecrübeli birkaç ilçe belediye başkanı dışında maalesef hizmet üretildiğini göremiyorum. Ufacık bir şeyi deve gibi reklamlarla pireyi deve yapma gayretindeler. CHP’den dahi insanlar bizi arıyorlar. Şu an bir seçim yok bizim bir adaylık açıklamamız yok ama vatandaş bir istek içerisinde. Benim de 1994’te ilk göreve geldiğimde hatalarım olmuştur ama 25 yıl her türlü mücadeleyi verdik. Hizmet konusunda bilmediklerimizi öğrendik. Yasalara vakıf olduk, yaptığımız işleri en kısa yoldan en az maliyetle en fazla hizmeti nasıl üretiriz diye hareket ettik. Bu günlere böyle geldik. Ben bir yere belediye başkanı adayı olmak istiyorsam, orayı artısıyla eksisiyle kabul etmek zorundayım. Şikâyet hakkınız olmaz. Dolayısıyla siz oraya geldiyseniz çözüm üretmek zorundasınız. Yerelin haklarını sonuna kadar savunmak mecburiyetindesiniz. Yerel politikacıysanız genel politika içerisinde olamazsınız. Alnımız açık başımız dik. Çeyrek asırlık süreden sonra vatandaşın talebiyle sokaklarda dolaşabiliyoruz. Bu sürdürdüğümüz çalışmalarda gönül rahatlığıyla vatandaşımızın talebi doğrultusunda sürdürme imkânına sahibiz.”

 

KOCAMAZ MİLLETVEKİLİ Mİ YOKSA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MI OLACAK?

 

Gazeteci Şamiloğlu’nun milletvekilliği mi yoksa belediye başkanlığı için adaylık konusunu sorması üzerine Burhanettin Kocamaz şöyle yanıt verdi: “Şu anda verilmiş bir karar yok. Genel başkanımız ne karar verirse o doğrultuda hareket etmek durumundayız. Belediye başkanlığı zor bir icra makamı. 25 yıl hiç dinlenmedim uykuyu unutmuşuz. Genel merkezimizin partimizin vereceği karar neyse biz o karara tabi oluruz. Ancak yapılan anketlerde İYİ Parti’nin iyi gittiğini görüyoruz. Hedefimiz İYİ Parti’yi Mersin’de birinci parti yapmak.”

Mersin Medya Grup A.Ş.