Radyohaber.net

GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESİ

GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESİ
20 Eylül 2021 - 12:40

Mersin Alzheimer Derneği; Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından  yürütülen “Gençlik Projeleri Destek Programı” çerçevesinde, “GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESİ” gerçekleştiriyor. Projenin amacı, Covıd-19 salgını nedeniyle toplumdan izole edilen yaş almışlar ile üniversite gençlerini ve  gönüllüleri  aynı  çalışmada buluşturarak, ortak  faaliyetler yapmalarını sağlamak;   böylece yaşlıları gençlerin enerjilerinden, desteklerinden yararlandırırken,  gençleritoplumsal hayata katılımları için teşvik etmek, kuşaklar arası iletişimi sağlayarak daha güçlü bir  toplum yaratmak.

 

Pandemi nedeniyle  sosyal ve kültürel yaşama katılım hakları engellenensağlıklı yaşlılarımız, evlerinde  pasif yaşamak zorunda kalınca  fiziksel ve sosyal aktivitelerini  yapamadılar; toplumdan ve sevdiklerinden  izole edildiler. Bu durum onların  depresyona girmelerine,  mevcut hastalıklarının atak yapmasına, yeni hastalıklarının ortaya çıkmasına,  ayrıca  Alzheimer olma  risklerinin artmasına neden oldu.  Proje ile salgının yaşlılar üzerinde yarattığı olumsuzlukları azaltmak; onların sosyal dışlanmalarını engellemek, motivasyonlarını artırmak,  topluma entegre olmalarını sağlamak; gençlerin de, hayatın her alanında etkin olmaları, empati ve sosyal sorumluluk duygularını geliştirmeleri hedeflenmiştir.

 

Gençlerle Genç Yaş Al Projesi” kapsamındaki  aktif yaş alma faaliyetlerine;   gönüllü öğrenciler, gönüllü gençler ve   diğer gönüllülerle birlikte,  yaş  almış büyüklerimiz katılmaktadır.

 

Bilindiği üzere,  “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü”   küresel olarak kutlanmakta; Eylül ayılarının tamamında da,  Alzheimerhastalığı hakkında farkındalık yaratacak, hastaların ve hasta yakınlarının sorunlarını vurgulayacak kampanyalar yapılmakta.  Tanıtımını  bu nedenle  Eylül ayı içerisinde yaptığımız,  “Gençlerle Genç Yaş Al Projesi”  kapsamında,

  • Gençlerin destekleriyle, yaşlıların ilgisini çekecek programlarhazırlandı, videolar çekildi.
  • Programlar ve videolar, 20 Eylül 2021 tarihinden itibaren, Sun RTV’de,  haftanın her günü saat  oo’de  yarım saatlik  sürelerle, 19 hafta boyunca yayımlanacak. TV izlemek için  ek bir teknolojik bilgi gerekmediğinden, çok daha fazla yaşlıya ulaşmak amacıyla televizyondan yayımlatmak tercih edildi.
  • Programlarda aktif sohbetler, sağlık sohbetleri; fiziksel ve zihinsel egzersizler;  müzik ve çeşitli etkinlikler olacak.

Tüm çalışmalarda gerekli tedbirler alınarak,

  • Yenişehir, Mezitli, Tarsus Aktif Yaş Alma Evlerinde, 3 ay boyunca, sayıları sınırlı tutulacak gençlerle ve yaşlılarla yüz yüze  aktif yaş alma faaliyetleri yapılacak.
  • Alzheimer Eğitim Kampımız, sınırlı sayıda Alzheimer hastası/hasta yakınıyla yüz yüze; diğer katılımcılar için  geçen yıl olduğu gibi online  düzenlenecek.
  • ALZHEİMER VE DEMANS İÇİN ARTIK HAZIRIM KİTABI” yayımlanacak. Bu kitap, Alzheimer ve Demans ile ilgili güncel bilgileri, hasta yakınları için faydalı bilgileri içerecek.

Her yaş grubundan insanların güzel enerjisi ile uygulayacağımız bu etkinliklerde bize katılın. Birlikte gülümseyerek öğrenelim, eğlenelim ve etrafımıza yararlı olalım.

 

Mersin Medya Grup A.Ş.