Radyohaber.net

Geleceğin Mesleklerine İlk Adım Atılıyor, Mersin Çocuk ve Genç Bilim Akademisi Projesi Kapsamında Eğitimler Başlıyo

Geleceğin Mesleklerine İlk Adım Atılıyor, Mersin Çocuk ve Genç Bilim Akademisi Projesi Kapsamında Eğitimler Başlıyo
87
05 Ocak 2021 - 19:19
Mersin Üniversitesi tarafından Çukurova Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) 2019 yılı uygulanması kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Mersin Çocuk ve Genç Bilim Akademisi projesi eğitimleri başlıyor. Eğitim kapsamında kullanılmak üzere Üniversitemizin merkez kampüsünde  bulunan 3400 metrekarelik fiziki mekân Rektörlüğümüz tarafından tahsis edildi. Tahsis edilen binada çocuk ve geçlerimize yönelik 14 atölye/laboratuvarın yanı sıra biri tiyatro diğeri de sinema salonu olarak kullanılabilecek 250’şer kişilik 2 adet konferans salonunu bulunuyor.

Projenin sürdürülebilirliğini ve yasal boyutta çalışabilmesi için proje koordinatörümüzün talebi ve Rektörlüğümüzün onayı ile Yüksek Öğretim Kurulu’na “Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulması başvurusunda bulunuldu.

YÖK’ün 17 Nisan 2020 tarihli yazısı ile kurulması uygun bulunan Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi 20 Mayıs 2020 tarihinde faaliyetlerine başladı. Mersin Çocuk ve Genç Bilim Akademisi projesinin koordinatörü olan Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, Mersin Üniversitesi Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görevlendirildi.

Mersin Üniversitesi Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi; Çocuk Kütüphanesi, Etkili Sunum ve Hikâyeler Atölyesi, Robotik Kodlama Atölyesi, Maker Laboratuvarı, Scratch Kodlama Laboratuvarı, Mobil Uygulama, Web Tasarım ve Hackerspace Laboratuvarı, Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Laboratuvarı, Oyun ve Drama Atölyesi, Dans Atölyesi, Müzik Atölyesi, Görsel Sanatlar Atölyesi, Matematik Atölyesi, STEM Laboratuvarı, Deney Laboratuvarı, Dil Laboratuvarı gibi birimlerde çalışmalarına başladı.

Ülke ve dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimler başlatılamasa da Ocak ayında uzaktan eğitim (online) aracılığıyla Mersin Üniversitesi Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi faaliyetlerine İlkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik “Kodu Game Lab ile Oyun Geliştirme Eğitimi, Ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerine yönelik “Tinkercad ile 3 Boyutlu Tasarım Eğitimi ve Lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerine yönelik “App Inventor ile Mobil Uygulama Geliştirme eğitimleriyle başlayacak. Ücretsiz olarak düzenlenecek olan eğitimler, 5 hafta boyunca toplam 20 saat olarak gerçekleştirilecek.

Farmasi No70 Erkek Parfümü ve Rolon
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.