Radyohaber.net

Engellilere Oynanan Oyunla İlgili Basın Açıklaması

Engellilere Oynanan Oyunla İlgili Basın Açıklaması
20 Nisan 2021 - 19:03

19 Nisan 2021 günü sosyal medya ve haber sitelerinde şahsım adına aslı astarı olmayan haberleri gördüm. Yapılan bu mesnetsiz haberler Gerek şahsıma gerekse başkanlığını yaptığım siyasi parti ve dernek başkanlığı görevimle uzaktan yakından alakası olmayan asparagas haberlerdir.

Yenişehir Ortopedik Engelliler Dernek Başkanı Nalan Bakır ile birlikte Diyarbakır Engelsiz Yaşam Gazetesi Temsilcisi olduğunu söyleyen Mehmet Polat ile bir araya geldik. Polat, engelliler ile ilgili bir projesi olduğunu ve bu projeyi Mersin’de yapmak istediğini dile getirdi.

Bizde projenin neden Diyarbakır’da değil de Mersin’de yapıldığını sorduk Mehmet Polat’ın cevabı ise daha önce Mersin Büyükşehir Belediyesi Dünya Engeliler Birliği Kongresini 96 ülke ve 6 kıtadan yaklaşık 350 Engellinin katılımlarıyla Mersin’de yapıldığını ve  Mersin’in Engelsiz Kent Mersin olarak tanındığını o yüzden bu projenin burada olmasının daha iyi olacağını düşündüğünü ifade etti.

Polat, Projenin hazır olduğunu, bu proje paydaşlarının Yenişehir Belediyesi, Yenişehir Kaymakamlığı ile Mersin Valiliği olacağını ve Yenişehir Kültür Merkezinde bir proje tanıtımı yapılacağını söyledi.

Bununla ilgili, Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Mersin Şube Başkanı, Akdeniz Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve AK Parti Mersin İl Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı olarak da bizden Engellilerle İlgili Mersin’de yapılmış projeler hakkında bir sunum yapmamızı istedi.

Mersin’de 13 İlçede bulunan tüm Engelli Derneklerimiz ve Engelli kader arkadaşlarımızla birlikte engelsiz bir Mersin için Engellilerin yaşam alanı, eğitim, kültür ve engellilerin toplumla bütünleşmesi konusunda bir çok çalışma yaptık. Yaptığımız projeler Türkiye’de örnek gösterilmiştir. Yaptığımız ve yapılacak olan projeler ve çalışmalar hakkında da her türlü görüşmeyi bir art niyet olmadan samimiyetle yürüttük. Engelli kader arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz çalışmalar böyle art niyetli insanların mesnetsiz haberleri ile bizleri üzmüştür.

Yenişehir Ortopedik Engelliler Dernek Başkanı Nalan Bakır ve şahsım Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Mersin Şube Başkanı, Akdeniz Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve AK Parti Mersin İl Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı olarak bahsi geçen olaylarla ilgili sunum(yapılması istenen sunum yapılmadı) yapmak dışında herhangi bir bağımız yoktur.

Basında yer alan mesnetsiz suçlamaları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Engelliler üzerinden rant elde edilmesini istemediğimiz gibi ‘Engellilik’ her şeyin üzerinde olup bazı kesimlerin şahsi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda ENGELLİ kader arkadaşlarımızı kullanılmasını doğru bulmuyoruz ve şiddetle kınıyoruz.

Bizimle ilgili yapılan bu çirkin ve mesnetsiz haberlerle ilgili gerekli yasal işlemleri başlatarak Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Soner DEMİR

Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Mersin Şube Başkanı

Akdeniz Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı

AK Parti Mersin İl Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı 

Mersin Medya Grup A.Ş.