Radyohaber.net

Edep bir taç imiş Nur-ı Hüdadan

Edep bir taç imiş Nur-ı Hüdadan
159
11 Nisan 2021 - 23:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Edep bir taç imiş Nur-ı Hüdadan

Şair, “Edep bir taç imiş nur-ı Hüda’dan /
Giy ol tacı emin ol her beladan” dizeleriyle ne güzel anlatıyor edebi. Âlemlerin Rabbine ancak edeple güzel kul olur insan. Hz. Peygamber, kişinin güzel ahlakı sayesinde ibadetle erişilecek yüksek derecelere ulaşacağını haber vererek (Ebu Davud, Edeb, 7.) ahlakı ibadetten ayırmamıştır.Yine peygamberimiz Mü’minlerin îmanca en kamil olanı, ahlâkı en güzel olanıdır” “İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en yakın olanlarınız, ahlaki en güzel olanlarınızdır” hadisleri bunlardan sadece birkaçıdır. İhsan şuuruna sahip olan kul hayatının bütününde Rabbinin kendisiyle beraber olduğu idrakiyle edep üzere yaşar. Düşüncesinde, fiilinde, işinde, konuşmasınde,her hâlinde edeple hareket eder.Ramazan ayı ve oruç edep,hürmet,ahlak ve saygıda güzel bir imtihan ayıdır ve bizler bu imtihanı kaybedenlerden değil, kazananlardan olalım inşallah

Ehl-i diller arasında aradım kıldım talep,
Her hüner makbul imiş; illâ edep, illâ edep.Yunus Emre

Geçmiş zamanlarda yine böyle bir ramazanda,
mecusinin birinin çocuğu, elinde ekmekle sokağa çıkar. Bu hali gören çocuğun babası, kolundan tuttuğu çocuğuna, eve girmesini ihtar eder ve der ki :
– Oğlum, ayıptır! Müslümanlar bugün oruçludur. Biz mecusiyiz, ama oruçlu müslümanlar karşısında böyle aşikare yiyip içmek doğru değil. Terbiye ve edep kaidelerine aykırıdır. Bundan sonra yemeklerini, ramazan ayı çıkıncaya kadar, evin içinde kimse görmeyecek şekilde ye….
Aradan zaman geçer. Her fani gibi bir gün gelir, ateşe tapan mecusi ölür. O şehrin abid ve zahidleri, bu mecusi’yi rüyalarında cennette görürler. Kendisine:
– Sen bir mecusi idin. Allah‘a şirk koşar, ateşe tapardın. Nasıl oldu da cennet‘e kabul edildin? derler. Adam şöyle cevap verir :
– Doğru söylüyorsunuz. Ben bir mecusi idim. Fakat ölüm bana erişip Azrail ruhumu kabzetmeye geldiğinde, Allahü Teala Hazretleri, Azrail’e: «Kulumun ruhunu küfür üzere iken alma, ona hidayetim erişsin, ondan sonra iman üzere kabzeyle!» diye emretmiş. Ben de tam o sırada «La ilahe illallah Muhammedün Resulullah» diyerek iman ettim. Sonra da ruhumu Azrail‘e teslim eyledim.
– Benim bu iltifata ermemin, son anda hidayete girmemin sebebine gelince: Bir ramazan günü, ben, çocuğumu müslümanlar arasında alenen yiyip içmekten menetmiştim. Allahü Azimüşşan benim bu hareketimden son derece razı olmuş ve: «Madem o benim oruçlu kullarıma ve ramazanıma saygı gösterdi, ateşperest olmasına rağmen alenen yemedi ve yedirmedi; ben de bu hürmetine karşılık, onun imanla ölmesini mukadder kılıyorum…» buyurmuş. İşte gördüğünüz gibi, müslümanların orucuna gösterdiğim saygıdan dolayı Allah son anda bana iman nasip etti ve öldükten sonra da cennetine koydu…

Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Ramazân-ı şerîfe hürmet eden, Allahü teâlâya hürmet eder.)

Ramazana,oruca hürmet evet ramazana ve oruca hürmet,saygı,edep çok önemlidir. Eskiden, bugünkü gibi değildi. Bırakın müslümanları, gayri müslimler bile müslümanların orucuna hürmet ederler, açıktan yemezlerdi…

Bir kıssa bin hisse diyelim ve oruç tutmayanlar yada hastayım tutamıyorum diyerek ulu orta yiyip içerek ramazan ayına ve oruca hürmetsizlik ederek bu ayı geçiren insan bilsinki, Allahın hürmet ettiği bir aya hürmetsizlik,Allahın oruçlu kullarına saygısızlık, Allahın rahmet ve merhametinden çıkmaya vesile olabilir.

Oruç tutamamak farklı şey,ramazana saygı,oruca saygı farklı şeyler: Islam alimlerimiz derki,hastada olsan oruç tutamadığını kendinden bile gizle,gizli ye ,gizli iç kimse görmesin, duymasınki Ramazan ayı senden memnun ayrılsın. Rabbimizin rahmeti merhameti seni kaplasın,oruç tutamıyorsun diye ulu orta yiyip içersen bir kişinin bile oruç tutmamasına vesile olabilir ve farkında olmadan bu vebale de girebilirsin, ramazan ayı senden memnun ayrılmaz,uruç senden memnun ayrılmaz,müslümanlar senden memnun kalmaz ki müslümanın müslümana şahitliği çok önemlidir,Rabbimizin Rahmetinden merhametinden nasipsiz kalma ihtimaliki çok kötü bir durum. Sonuç olarak tutamıyorsan sen bil başkası bilmesin ,gizle kimse görmesin,ne yediğinden ne içtiğinden kimsenin haberi olmasın.Oruçluymuş gibi gününü tamamla.Allah’ın bildiğini kuldanmı gizleyecem gibi şeytanın vesvesine kanma.Evet Allah’ın bildiğini kuldan gizle.Günaha şahit tutulmaz bunuda unutma.

Ve çocuklar evet çocuklar ama o çocuk diye başlayan cümleler,çarşıda, otobüste sokakta ulu orta simitler,sular çocukların ellerin de ramazana ve oruca saygıyı çocukken bilmeli, bu edebi o yaşta almalı,gizli yemesi içmesi gerektiğini o yaşta öğrenmeli,o çocuk ama karşısındakinin nefis taşıdığını o yaşta bilmeli,iftar sofrasında ezanla açıkta yiyilip içilebileciğini,gündüz mümkün mertebe açıktan yiyilip içilmeyeceğini ve sabrı,edebi,hürmeti,saygıyı o yaşta görmeli,bilmeli,öğrenmeli.
Vesselam Ramazan ayına,oruca,oruç tutan müslümanlara edeple saygı Allaha saygıdır,Allaha hürmettir,Allaha olan sevgidendir.
İmâm-ı Rabbani (k.s.)
Saadetler olsun o kimseye ki: Ramazan ayı, kendisinden razı olarak ayrılır. Yazıklar olsun o kimseye ki: Ramazan ayı, kendisine dargın gider.
Rabbim bizleri Ramazan ayının kendisinden razı olarak ayrılacağı kullarından eylesin.Ramazan ayının kadir ve kıymetini bilenlerden eylesin.Amin.

Rabbimiz! Ramazan’ı muhtaç olduğumuz rahmetine, mağfiretine, ebedi mutluluğumuza, kurtuluşumuza vesile kıl! Bu ayda ve kalan ömrümüzde imanla ve Kur’an’la yaşamayı; imanlı bir şekilde emanetin olan canımızı Sana teslim etmeyi nasip eyle!Amin

Köşe Yazısı/Mehmet Demir

wpwebblog
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.