Radyohaber.net

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencilerine Açılış Dersi Verdi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencilerine Açılış Dersi Verdi
26 Ekim 2021 - 20:10

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile açılış dersinde bir araya geldi.

25 Ekim Pazartesi günü düzenlenen etkinlikte Prof. Dr. İsmail Demir, ilk olarak makamında ziyaret ettiği Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’dan Mersin Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar ve projeler hakkında bilgi aldı.

Makamda gerçekleştirilen karşılıklı hediye takdimlerinin ardından, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile birlikte Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve diğer birimlerdeki öğrencilerin ve Mersin Üniversitesi öğretim elemanlarının hazırlamış olduğu ve ödül alan projelerin stantlarını gezerek öğrencilerle projeleri ile ilgili sohbet etti.

Stantların gezilmesinin ardından, Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış dersine geçildi. Açılış dersine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Kahveci, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkçıoğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Erol Yaşar, Savunma Sanayii şirketlerinin yöneticileri, Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile Mersin Üniversitesi’nin akademik personeli katıldı.

Mersin Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 36 yıl önce kurulan Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, Türkiye’nin güvenlik ile ilgili ihtiyaçlarının üretimini sağlamak ve bu alanda gerçekleştirilecek olan projelerin takibini yaparken geçirdiği aşamaları ve kat ettiği ilerlemeyi vurguladı.

Türkiye’nin savunma sanayiinde son 15 yılda önemli bir ivme kazandığını söyleyen Prof. Dr. İsmail Demir, “Türkiye, teknoloji satın alan bir ülkeydi ancak son 15 yılda ciddi bir ivme kazandık. Amacımız, stratejik ürünlerde Türkiye’nin dışa bağımlılığının kalmaması. Türkiye milli çıkarlarını gözeten bir ülke olmak istiyorsa, zaten başka bir yolu yok. Başkasının yaptığıyla hiçbir yere gidemezsiniz. O halde kendine yeten bir ülke olmak çok önemli. Bu noktada ise, gençlerimizin ve proje gerçekleştiren ekiplerimizin arkasında onları destekleyen bir irade olması gerekiyor. Bizler de bunu sağlıyoruz” dedi.

“Bir şey insan tarafından yapıldıysa, biz daha iyisini yaparız”

Ülkemizin savunma sanayii konusunda geldiği noktanın henüz yeterli olmadığını söyleyen Prof. Dr. İsmail Demir, “Yaptıklarımız hala yeterli değil. Yeni teknolojiler ve yani atılımlarda genç arkadaşlarımızın ve akademisyenlerimizin çabaları çok önemli. Bugün burada bulunma amacımız da; üniversitemizi ziyaret etmek, sanayii altyapımızı görmek ve bu ilişkiyi başka bir boyuta taşımak, Türkiye’de kimin ne yaptığı, hangi kabiliyete sahip olduğunun tespiti ve yeni ufuklar açılmasını sağlamak. İnanarak söylüyorum ki, bir şey insan tarafından yapıldıysa, mutlaka biz daha iyisini yaparız” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İsmail Demir, “Çalışmalarımız sadece savunma olarak kalmayacak; tıpta, iletişimde, enerjide, ulaşımda faydalı ürünler ortaya çıkacak. Bu Türkiye için bir gurur kaynağı. Savunma Sanayii konusu, ideoloji ve siyaset üstü bir konudur. Bu konuda herkes el ele, omuz omuzadır. Hepimiz, ülkemizin bekası için bir aradayız” dedi.

Türkiye için her zaman bir İstiklal ve İstikbal mücadelesi içerisinde yer aldığını söyleyen Prof. Dr. İsmail Demir, bu mücadelenin hiçbir zaman durmayacağını ve nesilden nesle aktarılacağını, Türkiye’nin her alanda dünyanın en iyisi olması hedefinde ise durmaksızın çalışacaklarını ifade ederek sözlerini noktaladı.

“Üniversiteler yeni teknoloji, bilim ve proje geliştirme aşamasında ana role sahip”

Günümüz dünyasında savunma teknolojilerinin ve ülkemizin de bu konuda stratejik konumunun tartışılmaz önem taşıdığını  aktaran Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Milli birliğin, yerli ve milli üretimin, milli özgüvenin ne kadar önemli olduğunu son yıllarda defalarca gözlemledik ve anladık. Azmettiğimizde başta bilim ve teknolojik atılımlar olmak üzere neler yapabileceğimizi bu kısa sürede gösterdik. Fakat bu kadar büyük bir amaç ve dava güden ülkemiz için bu yetmez. Yetiştirdiğimiz nesillere de bu bilinci tam verip, tarih ve kültürün önemini usanmaksızın anlatmalıyız” dedi.

İhtiyaç duyduğumuz teknoloji ve cihazları üretmek yerine satın almak için onlarca yıl kaybettiğimizi ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Siyasi irade ve özgüven eksikliği yıllarca sadece savunma değil, birçok alanda ülkemizin gelişmesi önünde set oldu. Aslında bu kültür emperyalizminin, ithal sanat anlayışının halkımızda kaybettirdiği özgüvenin bir sonucuydu. Son yıllarda mutlulukla müşahede ediyoruz ki, artık ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm cihaz ve ekipmanları teknolojinin hemen her alanında atılımlar yaparak üretme yeteneğine sahibiz” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayiinin, her zaman proaktif olmayı, dış ülkelerden bir adım önde hareket etmeyi, dolayısıyla fikir ve bilim alanında her zaman yeni projeler üretmeyi gerektiren bir alan olduğunun altını çizen Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “İşte tam bu noktada üniversiteler yeni teknoloji, bilim ve proje geliştirme aşamasında ana role sahiptir. Hele savunma projeleri söz konusu olduğunda, birçok dalı içeren, multidisipliner yaklaşım gerektiren fikirler çok önemlidir. Fikir geliştirmek bir sanattır ve içerisinde çok yönlü eğitim ve gelişmeyi gerektirir. Genç ve aktif zihinlerin bu işin ana sermayesi olduğu açıktır. Bizler üniversiteler olarak öğrencilerimizin bu yönde gelişmesini sağlamaya mecburuz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı son olarak; genç zihinlere araştırma, fikir üretme ve vatan sevgisini pekiştirme yönünden bir fırsat sunma noktasında önemli olan etkinliğe konuk olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyete teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir öğrencilerimizden gelen soruları yanıtladı.

Etkinlik sonrası Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Savunma Sanayii şirketlerinin yöneticileri ve TEKNOPARK Genel Müdürü Özgür Onur Durmaz ile birlikte Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü içerisinde yer alan TEKNOPARK’ta faaliyetlerini sürdüren şirketleri ziyaret etti.

Mersin Medya Grup A.Ş.