Radyohaber.net

Çukurova’da heyecan yeniden yükseldi

Çukurova’da heyecan yeniden yükseldi
27 Mart 2021 - 18:27

Çukurova Bölgesel Havalimanı üstyapı inşaatını üstlenen Kozuva Şirketler Grubu ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva 2022 yılı üçüncü çeyreğinde çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Çukurova Bölgesel Havalimanı üst yapı ihalesini kazanan Kozuva Şirketler Grubu ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva’nın Mersin’i ziyareti ve yaptığı açıklamalar kentte heyecanı yeniden yükseltti. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ı ziyaret eden Kozuva, yatırımın son durumu ve planlamalar hakkında bilgi paylaştı. 2022 yılı üçüncü çeyreğine çalışmaları yetiştirmek adına 7/24 esaslı bir çalışma takvimi oluşturduklarını bildiren Kozuva, bölgede e-ticareti yaygınlaştırmak adına kargo taşımacılığına öncelik vermek istediklerini söyledi. Havalimanına tren yolu bağlantısı sağlanacağını da kaydeden Kozuva, aynı zamanda Mersin limanı ile entegre hizmet verilip bölgenin lojistik imkanlarını daha da güçlendireceklerini vurguladı.
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise görüşmede Kozuva’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu yatırımın tamamlanmasının kent, bölge ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları anlattı. “Güçlü, deneyimli bir firma ve üst yapı inşaatının süratle devam edip tamamlanacağına inancımız tam” diyen Kızıltan, “Ancak yapılacak hem karayolu hem de demiryolu bağlantısının havalimanı yatırımıyla eş zamanlı başlayıp tamamlanması önemli. Hatta bağlantı yolunun havalimanı inşaatından önce tamamlanması gerekir. Bu konu çok önemlidir, gerekli ödeneklerin hazır olması gerekmektedir.” diye konuştu.

Kozuva, havalimanı için 2022 yılını işaret etti
Çukurova Bölgesel Havalimanı üstyapı inşaatını üstlenen Kozuva Şirketler Grubu ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva bölgenin uzun süredir beklediği havalimanı yatırımının tamamlanması için 2022 yılı üçüncü çeyreğini işaret etti. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ı ziyaretinde Kozuva merak edilen soruları da yanıtladı:

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Sizlere kendimi çok kısa da olsa tanıtmak isterim. Kısa tanıtıyorum çünkü ülkemiz için stratejik öneme sahip olacak olan hem Adana hem Mersin’e hizmet edecek Çukurova Bölgesel Havalimanı projemizi anlatmak için çok daha heyecanlıyım. Ben Kozuva Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva. Aynı zamanda İstanbul Sanayi Odasının verilerine göre,  Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan 25 sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ni içeren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum.

Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi nasıl gündeminize geldi?
Biz Çerkezköy’de faaliyet gösteren bir grubuz ancak bizim Favori LLC firmamız dost ve kardeş Somali’de Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı’nın işletmesini yapıyor. Sizler de biliyorsunuz Somali güvenlik konusunda zor bir ülke. Biz orada sorunsuz şekilde işletmeciliğimizi yapıyoruz. Orada hizmet veren Decale isimli otelimiz de Somali’yi bırakın Afrika kıtasında adından söz ettiren bir otel. Bu girizgahtan sonra şimdi gelelim Çukurova Bölgesel Havalimanı’na. Biz kendimize güveniyoruz, biraz önce anlattığım tecrübelerimizin ışığında da diyoruz ki “Somali’de havalimanı işleten bir firma dünyanın herhangi bir yerinde rahatlıkla iş yapar.” Biz kendi ülkemizde de elimizi taşın altına koyup, ülkemizin en iyi yatırımlarından biri olacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı Projemizi de yapabileceğimizi düşünerek yola çıktık.

Çukurova Havalimanı ne zaman hizmete açılır?
Bu soru bize ısrarla sorulan bir soru, çok merak ediyorsunuz biliyorum. Biz normal şartlarda havalimanının yapımı için 30 aylık bir süre öngörüyoruz. Ancak biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemiz adına yapılan stratejik projelerin vakit geçirilmeksizin bitirilmesi talebini de göz önünde bulundurarak havalimanımızı önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğine yetiştirmeye çalışacağız. Bu çerçevede 7/24 esasına dayalı bir çalışma planı organize ettik. Sizin vesilenizle ben bir kez daha Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a da çok teşekkür ediyorum.  Vatandaşlarımıza bir an önce hizmet verilmesi adına var gücümüzle çalışıyoruz.

Bize biraz da projenin detaylarından bahsedebilir misiniz?
Havalimanımız hizmete girdiğinde bölgenin ticareti artacak, turizmi katlanacak. Hem Ortadoğu hem de Körfez ülkelerine direkt uçuşun yapılması planlarımız arasında. Aynı zamanda dünyada Çin örneğini de dikkate alarak ülkemizin internet altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen e-ticaretin yaygınlaştırılması için kargo taşımacılığına da öncelik vereceğiz. Böylelikle hem Mersin’imiz hem de Adana’mız kazanacak.
Havalimanına tren yolu bağlantısı da sağlanacak. Bu da ticaretin katlanmasının önünü açacak. Bir diğer husus Türkiye’nin en büyük limanlarından olan Mersin Limanı ile de entegre şekilde çalışacağız. Benim sizlere aktaracağım birçok konu var, ama sosyal sorumluluk projelerimiz de sürpriz olarak kalsın. Bir sonraki mülakatımızda sizlere bu projelerimizi aktaralım diyorum ve bizlere sayfalarınızı ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Tüm Mersinlilere de sevgi ve selamlarımızı da sizlerin aracılığıyla iletmek istiyorum…

Mersin Medya Grup A.Ş.