Radyohaber.net

CHP 98 YAŞINDA

CHP 98 YAŞINDA
10 Eylül 2021 - 9:53

Gamze ŞİMŞEK- MERSİN (TANIK HABER)-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı, partinin 98’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle etkinlik gerçekleştirdi.

CHP’nin 98’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle tüm yurtta eş zamanlı etkinlik düzenlendi. Mersin’de ise CHP Mersin il örgütü tarafından düzenlenen etkinlik çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,  CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda partili katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, İl Başkanı Adil Aktay, Kadın Kolları İl Başkanı Gülşah Yıldırım Genç ve Gençlik Kolları İl Başkanı Alkım Sümer tarafından Ata’nın anıtına çelenk bırakıldı.

“ÇOK DAHA FAZLA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “O dönem koşullarında, savaş meydanlarında kazanılan zaferlerin siyasi olarak da, toplumsal olarak da, elde edilecek başarılarla taçlandırılması gerekiyordu. Türkiye 600 yıllık bir imparatorluğun toprağıydı. O gün edinilen misakı milli sınırları içerisindeki topraklar o imparatorluğun bakiyesi topraklardı. Ama saltanat düzeni sürdürülebilir değildi, hilafet düzeni sürdürülebilir değildi. Bu topraklar üzerinde yaşayan bütün kültürlerin renk cümbüşünden oluşan Türk halkına yaraşan laik Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturmaktı” ifadelerini kullandı. CHP’nin bu anlayışla hayata geçirildiğini söyleyen Seçer, “Onun için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk; ‘benim iki eserim var, biri Cumhuriyet, biri Cumhuriyet Halk Partisi’ demiştir. Çok önemli katkılar yaptılar Türk milletine o kadrolar, biz onların ardından gelen, onların aslında bir anlamda mirasını bizim omuzlarımıza yükledikleri sorumlulukları taşıyan neferleriz” şeklinde konuştu. Kendilerinden önce gelenlerden çok daha fazla çalışmak zorunda olduklarını kaydeden Seçer, “Biz onlardan ülkemiz için, bu millet için çok daha fazla yorulmak sağlığımız pahasına, hayatımız pahasına mücadele etmek zorundayız 31 Mart bu imkânı bizlere verdi. Cumhuriyetin ve CHP’nin ikinci yüzyılında bu şiarla, bu anlayışla tüm yoldaşlarımıza yüzyıl önce olduğu gibi bugün de bu ülkeye bu ülke insanına hizmet etme yolunda bütün gücümüzü, bütün birliğimizi, beraberliğimizi, sevgimizi doruğa ulaştırarak çalışmaya devam edeceğiz. Allah yolumuzu açık etsin” diye konuştu.

“UYGARLIK MÜCADELESİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ ÜSTLENECEĞİZ”

İl Başkanı Adil Aktay ise, burada yaptığı konuşmasında, “Bugün 98. Kuruluş yıldönümü kutladığımız CHP, partimiz çok zor şartlar altında kurulmuştur. Ülke henüz savaş koşulları altındayken başkomutan Mustafa Kemal barıştan sonra neden bir siyasi parti kurmayı amaçladığını şu sözlerle açıklamıştır; ‘Mütevazı bir millet ferdi sıfatıyla, hayatımım sonuna kadar vatanın hayrına vakfeylemek emeliyle barıştan sonra Halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim’ CHP işte böyle bir partidir” ifadelerini kullandı. CHP’nin, hayatlarını bu vatan için adayan, bu milletin mütevazı fertleri tarafından kurulduğunu ve yine milletin mütevazı fertleri tarafından bugünlere getirildiğini vurgulayan Aktay, “CHP geçmişinden aldığı güçle cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da demokrasinin, hukuk devletinin, laikliğin, hak ve özgürlüklerin teminatı olacak, uygarlık mücadelesinin öncülüğünü üstlenecektir. Bu inançla CHP’nin 98. Kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, CHP’ye emek vermiş tüm yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Mersin Tren İstasyonu karşısında bulunan İsmet İnönü Anıtı’na gidilerek çelenk bırakıldı. Öte yandan Tarsus CHP tarafından, kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

Mersin Medya Grup A.Ş.