Radyohaber.net

BAŞKAN VEYSEL SARI SEYAHATE ÇIKACAK SÜRÜCÜLERİ UYARDI…

BAŞKAN VEYSEL SARI SEYAHATE ÇIKACAK SÜRÜCÜLERİ UYARDI…
14 Temmuz 2021 - 12:48

BAŞKAN VEYSEL SARI SEYAHATE ÇIKACAK SÜRÜCÜLERİ UYARDI…

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, 16 Temmuz günü saat 17.00’da başlayıp 26 Temmuz sabahı sona erecek olan  “Kurban Bayramı” tatili nedeniyle, araçlarıyla seyahate çıkacak olan sürücüleri olası kazalara karşı uyardı. “ Başkan Sarı,üm trafik kuralların büyük araştırma ve testler sonunda uygulamaya konulduğunu hatırlatarak bu yüzden trafik kurallarına uymanın hayati önem taşıdığına da ”dikkat çekti.

Deneyimli Şoför ve esnaf temsilcisi Başkanı Veysel Sarı, geçtiğimiz yıllarda da kural dışı davranışlar, aşırı özgüven sonucu ne yazık ki mutlulukla geçmesi gereken bayramlarımızın büyük acılar yaşanan günlere dönüştüğünü hatırlatarak önemli uyarılarda bulundu.

BAŞKAN VEYSEL SARI’NIN KONUYLA İLGİLİ UYARI VE AÇIKLAMALARI ŞÖYLE;

“Uzun bayram tatilleri nedeniyle trafik teşkilatımız, TŞOF ve tüm şoförler odalarınca yapılan uyarılara karşın bazı sürücülerin özgüvene dayalı kural dışı davranışları ve bakımsız araçlarla trafiğe çıktıkları gözlenmiştir.

Ne yazık ki; Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı Türkiye’de 2020 yılında meydana gelen 150 bin 275 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası sonucunda 2 bin 197 kişi kaza yerinde, 2 bin 669 kişi ise yaralanıp sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde hayatını kaybetti. Ölümlerin %47,4’ü, yaralanmaların %69,2’si yerleşim yeri içinde gerçekleşirken ölümlerin %52,6’sı yaralanmaların ise %30,8’i yerleşim yeri dışında oldu. Bu acı tablo sonucu neşe ve mutlulukla geçmesi gereken bayramlarımız maalesef büyük acıların yaşandığı günlere dönüşmüştür” dedi.

Kazalara araçların değil, kural tanımaz sürücülerinin neden olduğuna dikkat çeken Başkan Veysel Sarı uyarılarını şöyle sürdürdü. 

“Bakımı yapılmış sağlıklı araçlarla trafik kurallarına uyularak trafiğe çıkılması meydana gelebilecek kazaları önlemenin başlıca nedenlerinden biridir.

O nedenle; Tüm araç sahiplerinin araçlarının periyodik bakımlarının yaptırmalarının yanı sıra, seyahat öncesi de mutlaka araçlarına kapsamlı bir bakımdan geçirmeleri gerekmektedir. Trafikte seyir halindeyken  mutlaka emniyet kemerlerini takmaları, tüm trafik kurallarına uymaları ve kesinlikle her 4 saatte bir 15-20 dakika dinlenerek araç kullanmaları başta kendi ve sorumluluğunu üstlendiği kişilerin can güvenliğini sağlamakta en önemli rolü oynadığının kesin verilere dayandığı da lütfen göz ardı edilmemelidir.

Bu vesile ile tüm halkımın mübarek kurban bayramlarını kazalardan, tehlikelerden uzak mutluluk ve  huzur içerisinde geçirmelerini dileyerek kutluyor saygı ve sevgiler sunuyorum” dedi

Mersin Medya Grup A.Ş.