Radyohaber.net

Başkan Özyiğit, engelli bireylere yönelik çalışmalarını anlattı

Başkan Özyiğit, engelli bireylere yönelik çalışmalarını anlattı
13 Temmuz 2021 - 15:23

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, AB-Türkiye Arası Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında EBAGEM tarafından hazırlanan Sürdürülebilir Diyalog ile Köprüler Kuralım Projesinin Arama Konferansına katıldı. Yenişehir Belediyesi olarak hizmetleri engelli bireyler için de ulaşılabilir kılmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Özyiğit, “Hep birlikte engelsiz bir yaşamı var edebiliriz.” dedi.

Yenişehir Belediyesinin de iştirakçi kurum olarak katıldığı, Avrupa Birliği ve Dışişleri Bakanlığının desteğiyle Engeli Olan Bireyler ve Aileleri Gelişim Merkezi Derneği (EBAGEM) tarafından hazırlanan Sürdürülebilir Diyalog ile Köprüler Kuralım Projesinin Arama Konferansı yapıldı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Başkan Özyiğit, engelli bireylere yönelik çalışmalarını anlattı

Başkan Özyiğit, Türkiye ve AB’deki sivil toplum kuruluşları ve kamu kuruluşları arasında engellilik haklarıyla ilgili sivil toplum diyaloğunun iyileştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan projeye Yenişehir Belediyesi olarak destek vermekten dolayı gurur duyduklarını söyledi. Başkan Özyiğit, engellilere yönelik proje ve çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Özyiğit “Engelli vatandaşlarımızın yaşadığı haneleri tek tek ziyaret ediyoruz”

Engelli bireyleri ziyaret ederek, taleplerini aldıklarını ve bu talepleri kısa sürede yerine getirdiklerini kaydeden Başkan Özyiğit, “Engelli bireylerimizin hayatını kolaylaştırmak, sosyal yaşam alanlarına katılımlarını sağlamak ve engelleri ortadan kaldırmak yerel yöneticiler olarak bizim öncelikli sorumluluğumuz.  Yenişehir Belediyesi, kenti engelli dostu olarak tasarlamak amacıyla yaptığı çalışmaları ve engellilere yönelik projeleriyle örnek teşkil ediyor.  Engelli derneklerimizle de omuz omuza engelleri bir bir aşıyoruz. Eğriçam Mahallesinde bulunan Özgürlük Parkımızı yeniden düzenleyerek, engelli vatandaşlarımızın sosyalleşebilecekleri, kaliteli zaman geçirebilecekleri ve çeşitli etkinlikleri yapabilecekleri bir yer haline getirdik. Ve orayı engelli derneklerimize ayırdık. Yine parklarımıza engelli bireylerin kullanabileceği salıncaklar yerleştirdik. Ve birçok bedensel engelli hemşehrimiz ilk kez salıncağa binme mutluluğunu ve heyecanını yaşadı.  Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz engelli derneklerini ve engelli vatandaşlarımızın yaşadığı haneleri tek tek ziyaret ediyor. Uzmanlardan oluşan ekiplerimiz şuana kadar birçok dernek ve yaklaşık 150 haneyi ziyaret etti. Bu şekilde hem engelli bireylerimizin durumlarını tespit ediyor ve hem de taleplerini alıyoruz. Ve isteklerini kısa sürede yerine getiriyoruz. Ayrıca sahip oldukları yasal haklar hakkında da kendilerini bilgilendiriyoruz. Örneğin birçok vatandaşımız yaptığımız yönlendirmelerle evde bakım ücreti almaya başladı. Akülü sandalyeler, hasta yatakları ve birçok tekerlekli sandalye ve yürüteçleri engelli bireylerimize ulaştırdık.  Yenişehir Halk Masası ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz engelli bireylerden gelen talepleri kayıt altına alıyor. Ve bu talepleri de en kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz. Belediyemize ait tüm hizmet binalarında; kültür, sanat, spor ve eğitim merkezleri ile kütüphanelerimizi engelli bireylerimizin kolaylıkla hizmet alabilmesi için tasarladık.  Ayrıca verdiğimiz kültür, sanat ve spor kurslarımızdan da yine engelli vatandaşlarımızın yararlanmasını sağladık. Hizmetlerimizi engelliler için ulaşılabilir kılmaya devam edeceğiz.” dedi.

Mersin Medya Grup A.Ş.