Radyohaber.net

ARICILAR KEPENK KAPATMASIN

ARICILAR KEPENK KAPATMASIN
21 Ocak 2022 - 13:18

ARICILAR KEPENK KAPATMASIN

Türkiye arıcılık sektörü,şeker piyasasında yaşanan aksamalar nedeniyle zor günler geçiriyor. Yanlış özelleştirme politikalarının bir sonucu olarak Türk Şeker ve özel sektör tarafından şekillendirilen şeker piyasasında ikili fiyat yapısı doğdu.

Türk Şeker 265 TL olarak belirlediği50 kilogramlık bir torba toz şekerin sınırlı miktardaki satışını durdurdu. Özel sektöre ait şeker fabrikalarıise aynı ürünü 400 TL ile satışa çıkarıyor fakat piyasanın şeker talebini karşılamıyor.

 

Arıcılıkta Yem Krizi Yaşanıyor

Bir tarafta şeker var ama fiyat yüksek talep edilmiyor, diğer tarafta şeker ucuz fakat arzın üzerinde bir talep var.Bakanlık marketlerin talebini karşılamak için arı sektörünün şeker talebini gözardı ediyor.Özetle şeker arıcılık sektörü için adeta karaborsaya düşmüş durumda. Arıcılıkta bir yem krizi yaşanıyor.

 

Arılar ve Arıcılar Açlığa Terk Edilmesin

Yem krizi aşılamazsa; beş bini Mersin’de olmak üzere Türkiye’de seksen bin arıcı mağdur olacak. 8 milyon arı açlığa terk edilecek. 200’ü aşkın küçük ve orta ölçekli işletmeüretimlerini durduracak. Bal da rekolte azalacak. Pazar kaybedilecek, arıcılık sektörü kepenk kapatacak.Sonuçta Mersin kaybedecek, Türkiye kaybedecek.

Mesele sadece arı sektörü de değil. Arı olmazsa tozlaşma olmaz. Tarımsal ürünlerde verim kaybı yaşanır. Bunun Türkiye’ye maliyeti gıda fiyatlarının yükselmesi, artan enflasyon, yükselen kur, derinleşen yoksulluk olarak çok daha büyük olur. Dolayısıyla arı yemine erişim son derece hayati bir konu. Yetkililerin bir an önce şekeri arıcılarla buluşturması gerekli.

 

Kötü İdarenin Yeni Mağdurları Arıcılar

Arıcılar mağdur, arıcılar birliği çaresiz, arıcılık sektörü perişanken sorunun çözüm ortakları Türk Şeker sessiz, özel sektör umursamaz, bakanlık duyarsız kalıyor. Sonuçta ülkeyi kötü yöneten idarenin yeni mağdurları arıcılar oluyor.

İYİ Parti olarak ortada bırakılan arıcılarımıza; yalnız değilsiniz, çaresiz değilsiniz demek için Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliğini ziyaret ettik.

 

 

 

Arıcıların Yem Çilesine Son Verin!

Buradan yetkililere seslenmek istiyorum; en kısa sürede arıcıların şekere erişim sorunu çözün. Bu insanlarımızı, arılarımızı açlığa terk etmeyin.Arıcıların yem çilesine son verin! Arıcılar kepenk kapatmasın.

Mersin Medya Grup A.Ş.