Radyohaber.net

AKDENİZ’DE KADIN VE AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİ AÇILDI

AKDENİZ’DE KADIN VE AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİ AÇILDI
10 Eylül 2021 - 10:01

Akdeniz Belediyesi tarafından, “Akdeniz’de Sağlıklı İletişim Mutlu Aile” sloganı ile ‘Kadın ve Aile Danışmanlığı Merkezi’ hizmete açıldı. Törene, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın yanı sıra, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Başkan yardımcıları ve Meclis üyeleri, Sosyal Hizmetler, Milli Eğitim ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ile kadınlar katıldı. Törende bir konuşma yapan Başkan Gültak, sosyo-ekonomik anlamda dezavantajlı durumdaki bölgelere pozitif ayrımcılık yaptıklarını anlattı. Başkan Gültak, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, toplumun çekirdeği ve temel yapısı olan aileye ve kadınlara büyük önem verdik. Çünkü sağlıklı ve huzurlu bir toplum olabilmek önce aileden başlar. Akdeniz’de kadının sosyal ve ekonomik statüsünü geliştirmek, eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için birçok proje ve faaliyeti hayata kattık. Çünkü hep dediğimiz üzere, “Güçlü Kadın, Güçlü Akdeniz” demektir” ifadesini kullandı.

“TOPLUMSAL HUZUR VE SAĞLIK AİLEDEN BAŞLAR”

“Özellikle seçim döneminde kadınlara yönelik anlattığımız projelerin sonucunda onlar bizi tercih ettiler ve bugün biz bu görevdeyiz” diyen Başkan Gültak, şöyle konuştu; “Kadının mutlu olduğu bir ailede toplum da mutlu olacaktır. Dolayısıyla özellikle güçlü kadın ve güçlü Akdeniz sloganı üzerinde duruyoruz. Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz. Bugün Kadın ve Aile Hizmet Müdürlüğümüz olarak kadın ve çocuk üzerine sürdürdüğümüz farklı ve yenilikçi projeleri ve çalışmaları daha geniş bir kitleye ulaştırmak adına Akdeniz’de Sağlıklı İletişim, Mutlu Aile sloganıyla Kadın Ve Aile Danışma Merkezi’ni hizmete açacağız. Merkezimizde; kadın ve çocuklara yönelik sosyal, psikolojik ve kültürel faaliyetler hayata geçireceğiz. Anneler buraya geldiğinde çocuklarını da rahatlıkla bırakabileceği mekanlar olacak. Anne terapi veya bir ders alırken aklı çocuğunda kalmayacak. Çocuğu da burada ayrı bir alanda hem ilgilenilecek hem de eğitim sunulacak.”

“Cezai yaptırımlar noktasında bilgilendirmeler yapılacak”

Başkan Gültak, psikolojik danışmanlık, kadın ve çocuğa aile danışmanlığı, seminer, eğitim ve evde bakım ve temizlik hizmeti ile binlerce kadın, genç, çocuk, yaşlı ve hastaya ulaştıklarını belirterek; “Kadın ve Aile Danışma Merkezi’nin kurulması ile ilgili önceliklerimiz aile içi şiddeti de önlemek. 6284 sayılı kanun, aile içi nedenleri ve sonuçları, şiddet mağdurlarının hakları ve şiddetin tekrar edilmesi durumunda cezai yaptırımlar konularında farklı eğitimler verilecek” diye konuştu. Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk da konuşmasında, şiddetin her türüne karşı olduklarına vurgu yaptı, toplumda şiddeti yok etmek, azaltmak zorunda olduklarını kaydetti.

Mersin Medya Grup A.Ş.