Radyohaber.net

AKDENİZ, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULDUĞU İLÇEDİR”

AKDENİZ, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULDUĞU İLÇEDİR”
22 Kasım 2021 - 19:52

*Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, vatandaşların derme çatma ve yalıtımı olmayan evlerde oturduğuna, altyapı sıkıntısının olduğu mahallelerde yaşadığına dikkat çekerek, “Çocuğunuzu oynatacağınız bir park, rahat nefes alabileceğiniz bir yeşil alan yok. Böyle bir yerde yaşamaktan kim mutlu olur? Kentsel dönüşümün en çok ihtiyaç duyulduğu ilçeyiz. Vatandaşımıza gidip kentsel dönüşümün öneminden bahsettik ve ‘Bakın böyle bir hayat var ve siz de buna layıksınız’ dedik” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak katıldığı bir televizyon programında ilçeye dair önemli projelere imza attıklarının altını çizerek gerçekleşen ve hayata geçmesi planlanan hizmetlerinden de söz etti. Başkan Gültak Akdeniz’de Hristiyan, Yörük, Alevi, Arap, Kürt ve Türklerin bir arada yaşadığına değinerek, “Birçok din, mezhep ve ırk farklılıkları olan bir ilçeyiz. Bu insanların tamamı bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşıyor” dedi.

“Akdeniz’de ayrımcılığa yer yoktur”

Akdeniz’in Mersin’in kalbi olduğuna işaret eden Gültak; “İlçemiz limanın, serbest bölgenin aslında bütün ticaretin döndüğü yerdir. Belki gece nüfusu 270 bin olabilir ama gündüz nüfusu 800 bini geçer. Ticareti herkes bizde yapar, diğer ilçelerde yaşarlar” diye konuştu. Akdeniz’de ayrımcılığa yer olmadığına değinen Başkan Gültak; “Alevi kardeşlerimizin kutsal mekanlarına, Kürt, Yörük, Arap kardeşlerimizin tüm mahallelerine hizmetler götürüyoruz. Bu hizmetleri götürürken de kimseyi ayrıştırmıyoruz. Çünkü ben Mersinliyim. Şehrin kodlarını iyi biliyorum. Akdeniz geçmişte uyuşturucu ve terörle anılan bir ilçeydi. Şimdi tam tersi barış ve muhabbetle anılıyor. Bunun tek bir formülü var. Güler yüzlü ve pozitif olmak. İnsanlarla doğru iletişimi kurduğunuz zaman sizi dinliyorlar” diye konuştu.

“Tüm ilçeyi yeniden yapılandırmak niyetiyle yola çıktık”

Akdeniz’in şehrin en eski ilçesi olduğuna vurgu yapan Başkan Mustafa Gültak; “Dolayısıyla kentsel dönüşümün en çok ihtiyaç duyulduğu bir bölgeden söz ediyoruz. Yeşil alan ve parklar açısından en fakir ilçelerden bir tanesiyiz. Kentsel dönüşüm diyerek şehri ve mahalleleri yani tüm ilçeyi yeniden yapılandırmak niyetiyle yola çıktık. Örneğin Barış Mahallesi’nde çalışmalara başladık. Oradaki beton ve demirler erimiş. Her an depremle karşı karşıya kalabiliriz. Bu sebepten bir vatandaşımızın hayatını kaybettiğini düşünmek dahi istemiyorum. Ben bunun vicdani sorumluluğunu yaşayamam. İkinci katlara suların çıkmadığı, altyapısının olmadığı mahallelerden söz ediyoruz. Biz vatandaşlarımıza gidip ‘Bakın böyle bir hayat var ve siz de buna layıksınız’ dedik. Kentsel dönüşüm bu yüzden çok önemli” ifadelerini kullandı.

Mersin Medya Grup A.Ş.