Radyohaber.net

58 ŞEHİR ALARM VERMEYE BAŞLADI, YASAKLAR GERİ GELDİ

58 ŞEHİR ALARM VERMEYE BAŞLADI, YASAKLAR GERİ GELDİ
30 Mart 2021 - 12:25

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından koronavirüs risk haritası da güncellendi. Mersin turuncu kategoriden kırmızı kategoriye yükselerek yeni yasaklardan nasibini aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncellenen risk haritasını Twitter’dan duyurdu.

58 ŞEHİR ALARM VERMEYE BAŞLADI, YASAKLAR GERİ GELDİ

Fahrettin Koca’nın paylaştığı yeni haritaya göre 58 şehir, çok yüksek riskli iller kategorisinde yer aldı.

1 AY İÇİNDE VAKA SAYILARI EPEY ARTTI

Risk haritası 1 Mart’ta açıklandığında Mersin yüksek riskli iller arasında yer alıyordu. Cumartesi günü kısıtlamasından kurtulan Mersin’de lokanta ve kafeteryalar da faaliyetlerine başlamıştı. 1 ay içinde Mersin’deki vaka sayılarındaki artış yeni haritaya yansıdı. Mersin, bugün güncellenen risk haritasında kırmızı kategoriye yükselerek, kısıtlamaların yeniden uygulanmaya başlamasına neden oldu.

ARTIK CUMARTESİ GÜNLERİ DE ÇIKAMAYACAĞIZ!

Bu akşam toplanan Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Mersin’in de yer aldığı çok yüksek riskli iller kategorisinde Cumartesi günü de sokağa çıkma yasağının tekrardan geldiğini duyurdu.

MERSİN’DE EV İÇİ ZİYARETLER ARTTI, TOPLU TAŞIMA COŞTU

Yeni normalleşme döneminde Mersin’de özellikle Cumartesi günü lokanta ve kafelerde yoğun oturumların arttığı gözlendi. Yine dolmuşlarda yoğun kapasite ile taşımacılık yapılması da bulaş oranını arttırdı. Yine ofis ortamlarında maskesiz çalışma da bulaşın çoğalmasına neden oldu.

Son il pandemi kurulu toplantısında Vali Ali İhsan Su, “Biz alanda kontrolleri, denetimleri gerçekleştiriyoruz ama özellikle hepimizin her alanda uygulamamız gereken konu ev içi bulaşlar. Ev ziyaretleri, evde beraber bulunmalar ve bu esnada maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat edilmemesi ev içi bulaşları artırıyor. Bunları her platformda dile getirerek vatandaşlarımızda bu duyarlılığı yükseltmemiz gerekiyor. Bunu yapacak olursak inanıyorum ki, çok daha iyi noktalara gideceğiz ve çok daha başarılı olacağız” uyarısında bulunmuştu.

 

 

kaynak:sansasyonel haber

Mersin Medya Grup A.Ş.